Ndahet nga jeta aktorja e famshme e Mary Poppins

Glynis Johns, e njohur më së shumti për rolin e saj si nëna Winifred Banks në filmin Mary Poppins, ka vdekur në moshën 100-vjeçare. Aktorja britanike, karriera e së cilës zgjati më shumë se 60 vjet, vdiq të enjten në Los Angeles, konfirmoi menaxheri i saj.
Ajo u shfaq në dhjetëra filma dhe ishte gjithashtu një interpretuese e arrirë teatri. Johns luajti përballë Dame Julie Andrews në muzikalin klasik të Disney-t të vitit 1964, Mary Poppins, i cili fitoi pesë Oscar. Menaxheri i saj Mitch Clem tha në një deklaratë se vdekja e saj ishte një “ditë e zymtë për Hollywood”.
“Glynis ndikoi në jetën e saj me inteligjencë, zgjuarsi dhe dashuri për performancën, duke ndikuar në miliona jetë”, tha ai duke bërë homazhe. “Sot është një ditë e zymtë për Hollywood-in. Jo vetëm që vajtojmë vdekjen e Glynisit tonë të dashur, por vajtojmë edhe fundin e epokës së artë të Hollivudit.”
Ajo gjithashtu fitoi një çmim Tony në vitin 1973 për interpretimin e Desiree Armfeldt në muzikalin e Stephen Sondheim në Broadway, “A Little Night Music”, në të cilin ajo këndoi “Send In The Clowns”.

Burimi