Në çfarë ore duhet të ndalojmë së piri kafe dhe ujë për të fjetur më mirë?

Pirja e mjaftueshëm e lëngjeve është çelësi për të qëndruar të hidratuar. Megjithatë, duhet treguar kujdes për kohën kur merren këto pije. “Pirja e tepërt e çdo lloj lëngu para gjumit mund të ndikojë në ciklin tuaj të gjumit.”, thotë Amy Braganini, zëdhënëse e Akademisë së Ushqyerjes dhe Dietologjisë.

Një gjumë i mirë i natës është çelësi për të reduktuar rrezikun e obezitetit, sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, depresionit dhe disponimit të përgjithshëm dhe aftësisë për të funksionuar çdo ditë. Bragannini u kërkon pacientëve të saj të ndalojnë pirjen e shumicës së lëngjeve të paktën dy orë para gjumit.

Megjithatë, koha më e mirë varet nga ajo që po pini:

Pije me kafeinë

Mund të jetë joshëse të pini kafe ose një pije tjetër me kafeinë për t’ju kaluar një pasdite të përgjumur, por sa më vonë të pini kafeinë, aq më shumë mund të ndikojë në gjumin tuaj. Konsumimi i më shumë se 400 mg kafeinë në ditë – e barabartë me katër filxhanë – mund të shkaktojë dehidrim, ankth dhe pagjumësi.

“Për të pasur një gjumë të mirë gjatë natës, hulumtimet sugjerojnë se është një ide e mirë të ndaloni së piri kafeinë të paktën gjashtë orë para gjumit”, tha Chris Winter, një ekspert i gjumit dhe neurolog.

Pije alkoolike

Një gotë verë ose birrë para gjumit mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur, por në fakt mund t’ju prishë gjumin. Kjo është për shkak se alkooli mund të ketë një efekt qetësues dhe stimulues në trup.  Është mirë që të mos pini alkool katër deri në gjashtë orë para se të shkoni në shtrat.

Kjo është koha që u duhet shumicës së njerëzve për të metabolizuar alkoolin, e cila gjithashtu varet nga madhësia dhe pesha juaj dhe sa shpesh pini.

Lëngje dhe pije të tjera të ëmbla

Nuk rekomandohet të konsumoni shumë pije të ëmbla para se të shkoni në shtrat. Konsumimi i pijeve me sheqer në mbrëmje do të rrisë nivelet e sheqerit në gjak, gjë që e shtyn pankreasin tuaj të lëshojë insulinë, një hormon që lejon glukozën të hyjë në qelizat tuaja për energji.

Ky nxitim i sheqerit mund t’ju mbajë zgjuar natën. Prandaj, është mirë të shmangni pijet me sheqer të paktën dy orë para se të shkoni në shtrat, shkruan HuffPost.

Uji

Pirja e ujit gjatë gjithë ditës ju ndihmon të shmangni dehidratimin para gjumit. Uji ju mban të hidratuar dhe rregullon temperaturën e trupit gjatë natës, gjë që ju ndihmon të flini më mirë. Sugjerohet të pini ujë menjëherë pas zgjimit në mëngjes për të rihidratuar trupin pas gjumit. Megjithatë, rreth një orë para se të flini, do të ishte mirë të mos merrni sasi të mëdha uji. /abcnews.al

 

Lexo me shume