Nis puna në shkretëtirën e Arabisë Saudite, hidhen “themelet” për mega-qytetin që do të kushtojë 504 miliardë euro

Pamjet e sapo publikuara me dron tregojnë ekskavatorët që kanë nisur punën për gërmimin e themeleve për megaqytetin që do të kushtojë 504 miliardë euro “The Line”, në Arabinë Saudite. Pamjet u regjistruan nga Ot Sky, një kompani e fotografive ajrore, dhe tregojnë gërmuesit në zonën 75 milje të gjatë.

Projekti u lançua nga Princi i Kurorës Mohammed bin Salman dhe do të jetë pjesë e kompleksit të gjerë të shkretëtirës së Neom, i cili do të ketë gjithashtu një vendpushim artificial skish, një qytet port lundrues tetëkëndor, ashensorë fluturues, një korsi noti për udhëtarët dhe robotët dhe inteligjencën artificiale. t’u shërbejë banorëve të saj të ardhshëm.

Në pamjet filmike shihen ekskavatorët duke bërë një llogore në shkretëtirë. Hendeku pritet të ketë të ndërtuara themelet e qytetit brenda tij. Nën gjatësinë e qytetit, ka gjithashtu plane për të krijuar një sistem transporti nëntokësor.

Planet për megaqytetin, i cili mund të strehojë deri në nëntë milionë njerëz, u njoftua në fillim të këtij viti. Jo të gjithë ishin të bindur se punëtorët mund ta projektonin qytetin pasi u zbulua. /abcnews.al/

Lexo me shume