“Nuk ka guxuar të më prekë”/ Aktorja: Depardieu është një grabitqar!_663a74391aa77.jpeg

“Nuk ka guxuar të më prekë”/ Aktorja: Depardieu është një grabitqar!

Një trazirë ka shpërthyer në botën e artit të Francës pasi presidenti i vendit Emmanuel Macron mbështeti aktorin Gerard Depardieu – duke thënë se ai është bërë objektivi i një “linçimi”.
Pak orë më vonë, gati 60 aktorë francezë dhe figura të tjera të njohura denoncuan “linçimin ” e aktorit, i cili akuzohet për përdhunim dhe sulm seksual.
Një letër e hapur e nënshkruar ndër të tjera nga aktorja britanike, Charlotte Rampling, ish-“Zonja e Parë” e Francës, Carla Bruni, dhe ish-partnerja e Depardieu, aktorja Carole Bouquet, flet për një “rrjedhje urrejtjeje”.
Mirëpo, Sophie Marchaud, muza e kinemasë franceze, sërish shprehet negativisht për kolegun e saj, duke e quajtur ndër të tjera edhe “grabitqar”.
“Ai kurrë nuk ka guxuar të më prekë para të tjerëve, përndryshe do ta kisha goditur me grusht në fytyrë. Por nën çarçafë, duart…”, u kishte deklaruar ai vite më parë gazetarëve Raphaëlle Bacqué dhe Samuel Blumenfeld teksa luante përkrah Depardieu në filmin “La Police”.
Kur filmi u publikua, Marceau shpejtoi ta denonconte atë për dhunën që ai ushtronte ndaj të rejave në xhirime, edhe pse ajo u përball me indiferencën e medias.

Akoma më keq, ajo është fyer edhe nga Maurice Piala (shefi i policisë), i cili nuk ka nguruar ta quajë “mi…i”. Ajo u mbrojt disa muaj më vonë, në një intervistë për Studio Magazine, duke thënë:
“Piala është një sadomazokiste perverse”.
Tridhjetë vjet më vonë, ndërsa ishte anëtare e jurisë në Festivalin e Filmit në Kanë, Sophie Marceau sulmon sërish Depardieu, këtë herë.
Në një intervistë për revistën “Society”, ajo pohon, siç shkruan gazeta “Le Figaro”:
“Është një grabitqar, Depardieu duhet të hajë gjithçka dhe të gjithë”.

Nga ana e aktorit francez, në lidhje me letrën e kolegëve të tij që nxituan në mbrojtje të tij pasi mbështetën Macron, pranoi se i ishte treguar para se të publikohej, por këmbënguli se nuk e kishte kërkuar.
Ai tha gjithashtu se disa personalitete kanë refuzuar ta nënshkruajnë.
“Kur njerëzit sulmojnë Gerard Depardieu në këtë mënyrë, ata sulmojnë Artin”, thuhet në letër.
“Franca i ka shumë borxh atij. Kinemaja dhe teatri nuk bëjnë dot pa personalitetin e tij unik dhe të jashtëzakonshëm”, kanë thënë të famshmit.
“Askush nuk mund të fshijë gjurmën e pashlyeshme të veprës së tij në kohën tonë”.
Javën e kaluar, presidenti francez Emmanuel Macron tha se Depardieu kishte qenë objektiv i një “gjuetie njerëzore”, ndërsa familja e tij denoncoi një “komplot të paprecedentë” kundër tij.

Në të njëjtën kohë, feministet dhe politikanet e së majtës nxituan të kritikojnë ashpër kreun e shtetit francez për qëndrimin e tij ndaj aktorit francez, i cili është nën mikroskopin e Drejtësisë teksa po hetohet për përdhunim dhe komente seksiste ndaj grave.
Deklaratat dhe reagimet e Macron
“Nuk do të më shihni kurrë duke marrë pjesë në një gjueti njerëzore… Unë e urrej këtë lloj gjëje”, tha Emmanuel Macron për televizionin France 5 kur u pyet për mundësinë që Depardieu t’i hiqet një nder shtetëror pas shfaqjes së një dokumentari që tregon pamjet e sjelljes seksiste dhe të papërshtatshme të aktorit francez ndaj grave.
“Unë jam një fans i madh i Gerard Depardieu. Ai është një aktor i jashtëzakonshëm…një gjeni në fushën e artit. Ai e bëri Francën të famshme në të gjithë botën. Dhe, e them këtë si president dhe si qytetar – ai e bën Francën krenare”.
Komentet veçanërisht lajkatare të kreut të shtetit francez për Depardieu zemëruan aq shumë feministët dhe politikanët e majtë, saqë shpejt i dënuan si “të neveritshme”.
Në të njëjtën kohë, një deputet i opozitës franceze nxitoi ta përshkruajë atë si “mbështetësin kryesor të kulturës së përdhunimit”.
Disa figura të rëndësishme të filmit dhe televizionit kanë deklaruar se nuk do të punojnë më me Gérard Depardieu, pas shfaqjes së dokumentarit me titull: “Depardieu: Rënia e një Ogre”, i cili u shfaq në kanalin publik “France 2”. në fillim të muajit.
Dokumentari tregon pamjet e Depardieu në një udhëtim në Korenë e Veriut në vitin 2018 për të shënuar 70 vjetorin e themelimit të shtetit të Phenianit.
Aktori francez, i cili kishte udhëtuar në Korenë e Veriut me një ekip televiziv dhe e dinte se lëvizjet e tij po regjistroheshin në kamera, bëri komente të turpshme dhe për gratë, vazhdimisht ngacmoi seksualisht një përkthyese dhe bëri komente seksuale për një fëmijë në shkollë duke hipur në shkollë.
Në dokumentar kishte edhe një intervistë me aktoren Charlotte Arnoux, e cila e akuzoi atë pesë vjet më parë për përdhunim dhe sulm seksual, dy herë në shtëpinë e tij në Paris, në vitin 2018. Në atë kohë ajo ishte 22 vjeçe dhe Depardieu, shoku i babait të saj, 70.
Aktori francez, i cili ka mohuar vazhdimisht akuzat për sulm seksual ndaj Arnou në dhjetor 2020, mbetet nën mikroskopin e Drejtësisë.
Hetimi është duke vazhduar me avokatët e Depardieu që mohojnë të gjitha akuzat.
Rima Abdul Malak, ministrja franceze e kulturës, tha se Depardieu e kishte vënë në siklet Francën me komentet e tij për gratë dhe vajzat në dokumentar.
Ai gjithashtu theksoi se në bordin disiplinor tashmë ka filluar një proces për heqjen e çmimit shtetëror, “Legjioni i Nderit”.
Megjithatë, Macron në intervistën e tij televizive tha:
“Nuk i heq dikujt çmimin “Legjioni” i Nderit” bazuar në një raport” duke shtuar edhe faktin që qeveria franceze i dha Depardieu këtë çmim në vitin 1996. “Është një çmim, nuk është një mjet moral”, tha ai në mënyrë karakteristike.
“Procesi gjyqësor duhet të marrë rrugën e tij”, tha presidenti francez, duke theksuar se ishte e rëndësishme që Depardieu të konsiderohet i pafajshëm derisa të provohet fajësia.
Por komentet e tij zemëruan avokatët e grave që akuzojnë Depardieu dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut.
Së pari dhe më kryesorja, ish-presidenti socialist i Francës, Francois Hollande, i cili nxitoi të shprehte kundërshtimin e tij ndaj komenteve të Macron, duke i thënë radio France Inter: “Jo, ne nuk jemi krenarë për Gerard Depardieu, i cili, duke parë një vajzë të re 12-vjeçare duke hipur në një kalë, duke e kthyer atë në një mjet seksi.
Hollande shtoi gjithashtu se Macron, i cili tha se një nga prioritetet e tij ishte t’i jepte fund dhunës ndaj grave, nuk duhej të bënte komente të tilla dhe duhej të fliste për “seksin e drejtë”, jo statusin e Depardieu si aktor.
Për Anne Cécile Melfer, presidente e Fondacionit Francez për Gratë, komentet e Macron ishin “të turpshme, të neveritshme dhe të një epoke tjetër”.
Në prononcimet e saj për rrjetin televiziv francez “BFMTV”, Melfer theksoi se presidentja franceze nuk tregoi asnjë respekt për gratë që u shprehën kundër burrave të fuqishëm.
“Ai po përpiqej qëllimisht të largonte bisedën nga polemika politike që ka shpërthyer në Francë mbi ligjin e tij të ri të imigracionit”, shtoi ai.
Sophie Boussier, përfaqësuese e partisë së Gjelbër, e quajti Macron “udhëheqës i kulturës së përdhunimit” ndërsa për Yael Meloul, themelues i organizatës “Femme et libre”, komentet e presidentit francez ishin “jashtëzakonisht serioze” duke dërguar një mesazh “masash” mbështetje për një burrë nën hetim zyrtar për përdhunim.
“Si të tilla”, tha ajo, “ato rrezikojnë të kenë një ndikim negativ tek gratë që flasin kundër burrave”.
Gérard Depardieu, një nga aktorët më të famshëm francezë, është shfaqur në më shumë se 170 filma dhe ka fituar famë ndërkombëtare me role në gjuhën angleze.
Në një letër të hapur për gazetën “Le Figaro” tetorin e kaluar, aktori francez mohoi të gjitha akuzat, duke thënë se çdo marrëdhënie me Charlotte Arnaud ishte konsensuale.
Ai shtoi gjithashtu se ishte “viktimë e një linçimi të orkestruar nga një ‘gjykatë mediatike’” duke shtuar:
“Unë kurrë, kurrë nuk kam abuzuar me një grua”.
 
 

Burimi