Nuk votoi ligjin për hapjen e dosjeve, Shpëtim Idrizi tregon arsyen në “Log”

Kryetari i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet Shpëtim Idrizi nuk votoi mbrëmë ligjin për hapjen e dosjeve.

Idrizi shpjegoi në emisionin Log me gazetar, Endri Xhafo arsyen se pse nuk votoi.

Ai tha se ka dashur të votojë, por nuk votoi për arsye personale, pasi e kishte të pamundur të ishte prezent dje në parlament.

“Nuk është e vërtetë që nuk kam votuar, po të isha ne kuvend do të votoja pro, por për arsye personale nuk votova”, tha Idrizi në emisionin Log.

Lexo edhe: “Ky është misioni ynë”, Doda: PDIU do garojë e vetme në zgjedhjet lokale

Kuvendi i Shqipërisë miratuan mbrëmë me 94 vota ligjin për Dosjet e Sigurimit të Shtetit, ka patur vetëm dy vota votë abstenim, e cila ka qenë e deputetit Nasip Naço.

Maxhoranca dhe opozita kanë bashkuar votat për të miratuar disa amendamente në ligjin e dosjeve të sigurimit të shtetit ku bëhet e mundur hapja e të gjitha dosjeve nga viti 1944 deri në 1991.

Në të njëjtën kohë, sipas këtyre amendamenteve, kandidatët për poste të larta drejtuese duhet të kalojnë sërish në sitën e Autoritetit të Dosjeve, pavarësisht se më parë mund të kenë marrë një certifikatë pastërtie nga dy komisionet “Mezini” dhe “Bezhani”.

Gjatë votimit në parim 97 deputetë votuan pro dhe një abstenim, ndërkohë që gjatë votimit në parim 94 deputetë votuan pro.

Ndryshimet ligjore shkaktuan debate të shumta në dy javët e fundit në Komisionin e Ligjeve dhe Parlament, derisa sot shumica pranoi amendamentin e PD-së për të hapur të gjitha dosjet e ish-sigurimit.
Votimi në parim
97 pro
1 abstenim
0 kundër
Votimi në tërësi
94 pro
1 abstenim
0 kundër

/abcnews.al/

Lexo me shume