Oficeri qëllon me armë komandantin në Itali dhe mbyllet në stacionin e policisë, forcat speciale mbërrijnë në vendngjarje

Një oficer policie qëlloi dhe vrau komandantin e tij të stacionit në Asso, në zonën e Como. Polici, Antonio Milia, i cili përdori pistoletën e shërbimit, më pas u barrikadua në kazermë. Disa dëshmitarë raportuan se oficeri bërtiti: “Unë e vrava”. Nuk ka asnjë konfirmim zyrtar për vdekjen e komandantit, por me kalimin e orëve dyshohet më e keqja për jetën e tij.

Për momentin nuk dihen arsyet e gjestit të ndodhur pasdite. Nuk ka karabinierë të tjerë në zonën operative të kazermës. Armët territoriale lokale dhe departamentet e specializuara janë të pranishme në vend për të menaxhuar situatat emergjente. Nuk dihet ende saktësisht nëse rreshteri ka qëlluar tre apo katër të shtëna.

Të dy ushtarakët janë të martuar dhe kanë përkatësisht tre fëmijë. Brigadieri ishte shtruar në repartin e psikiatrisë të spitalit San Fermo della Battaglia (Co) sepse vuante nga probleme psikologjike dhe më pas u lirua dhe u shërua për disa muaj. I gjykuar i përshtatshëm për shërbim nga një Komision Mjekësor Spitalor, ai nuk ishte kthyer ende në shërbim sepse ishte zyrtarisht me pushime.

Në përpjekje për të marrë në kontroll situatën, në qytetin e vogël Como po mbërrijnë specialistë të GIS-it të Armës (Grupi Special i Ndërhyrjes). /abcnews.al

Lexo me shume