Para ose pas stërvitjes? Zbuloni kur është më mirë t’i hani bananet

Një dietë e ekuilibruar dhe aktiviteti fizik janë kombinimi i nevojshëm për një jetë të shëndetshme. Marrja e duhur e energjisë dhe e kalorive bëhet edhe më e rëndësishme kur jeni duke ushtruar. Në këtë rast, në fakt, trupi dhe metabolizmi i nënshtrohen një përpjekjeje më të madhe, ndaj është e nevojshme të zgjidhni me kujdes atë që hani për të lejuar trupin të funksionojë në përputhje me rrethanat.

Në fakt, ka disa ushqime shumë të rëndësishme për ata që ushtrojnë ose merren me ndonjë sport dhe një prej tyre është padyshim banania. Është i pasur me lëndë ushqyese si vitamina, karbohidrate dhe minerale, të cilat e bëjnë atë të vlefshëm si para dhe pas stërvitjes.

Edhe për fëmijët që ushtrojnë, banania është vakti i përsosur pasi ndihmon në ruajtjen e një niveli konstant të hidratimit dhe siguron marrjen e duhur të energjisë gjatë aktiviteteve.

Sipas një studimi të botuar në New England Journal of Medicine , konsumimi i rregullt i bananeve mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të goditjes me 40%. Përveç kësaj, duket se ky frut është një aleat i shkëlqyer kundër hipertensionit dhe ndihmon në parandalimin e ngërçeve gjatë stërvitjes.

Pra, le të shohim të gjitha vetitë e bananes dhe kur është më mirë ta konsumoni atë, para ose pas stërvitjes.

Në fakt nuk ka një përgjigje të saktë. Ka disa faktorë që mund të ndikojnë tek ju dhe është mirë t’i merrni parasysh për të përcaktuar se kur është më mirë të konsumoni frutin.

Për shembull, ngrënia e bananeve para stërvitjes është e përshtatshme kur keni ndërmend të bëni aktivitet fizik me intensitet të lartë. Duke qenë se është një frut shumë energjik, sasia e sheqernave dhe karbohidrateve të konsumuara mund të prodhojë energjinë e nevojshme për të paktën 90 minuta ushtrime të forta.

Në këtë mënyrë është e mundur të arrini performancë më të mirë pasi ngarkesa e energjisë mbështet më mirë tonin e muskujve dhe ju ndihmon të bëni më shumë përpjekje fizike.

Në përgjithësi gjatë stërvitjes, rekomandohet të konsumoni karbohidrate të thjeshta si bananet rreth një orë e gjysmë para fillimit. Shpesh, për shkak të orarit të punës dhe angazhimeve të përditshme, ne përfundojmë duke punuar vetëm në mbrëmje. Në këtë rast, rekomandohet të hani një banane dhe disa fruta të thata para stërvitjes dhe të hani darkë gjysmë ore pas stërvitjes.

Ngrënia e bananeve pas stërvitjes, nga ana tjetër vihet në diskutim, nëse pas stërvitjes është e nevojshme të rivendosni sheqernat për shkak të rënies së sheqerit në gjak. Pas aktivitetit, në fakt, konsumimi i këtij fruti ndihmon në balancimin e rezervave të glikogjenit të muskujve, si dhe në rifutjen e substancave vazoaktive, si dopamina, në organizëm.

Pas stërvitjes, rekomandohet marrja e karbohidrateve dhe proteinave për të stimuluar sintezën e proteinave të muskujve dhe për të nxitur rikuperimin. Nëse vakti tjetër kryesor është ende shumë larg, një banane është vakti i përsosur pas stërvitjes.

Prandaj, bananet janë një ushqim shumë i rëndësishëm në dietën e përditshme të atyre që ushtrojnë. Falë vlerave të shumta të tyre ushqyese dhe energjisë, ato mund të konsumohen si para dhe pas një stërvitje për të ndihmuar në përmirësimin e performancës dhe rikuperim më të shpejtë.

Në çdo rast, çdo person ka nevoja të ndryshme dhe ka shumë faktorë që duhen marrë parasysh kur bëhet fjalë për aktivitetin fizik dhe ushqimin./abcnews.al

Lexo me shume