Paralajmërimi i fortë i Borrell: Ushtria ruse do të “asgjësohet” nëse do të nisë një sulm bërthamor

Një sulm bërthamor rus kundër Ukrainës do të shkaktonte “një përgjigje kaq të fuqishme” nga Perëndimi, saqë ushtria ruse do të “asgjësohej”, tha Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE-së.

Komentet e tij vijnë si përgjigje ndaj retorikës gjithnjë e më luftarake të presidentit rus Vladimir Putin.

Pas nënshkrimit të një dekreti të pjesshëm mobilizimi për të rritur gradat e ushtrisë ruse më 21 shtator, Putin paralajmëroi NATO-n se vendi i tij kishte “mjete të ndryshme shkatërrimi” në dispozicion për të mbrojtur “integritetin e tij  territorial”.

“Nuk është një blof,” tha Putin.

Në komentet e prera të enjten, Borrell iu përgjigj drejtpërdrejt kërcënimeve të liderit rus.

“Ekziston kërcënimi bërthamor dhe Putini thotë se nuk po bën blof. Epo, ai nuk mund të përballojë blofin,” tha Borrell gjatë një aktiviteti të Akademisë Diplomatike Evropiane në Bruges.

“Duhet të jetë e qartë se njerëzit që mbështesin Ukrainën dhe Bashkimin Evropian si dhe  shtetet anëtare së bashku me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n nuk po bëjnë blof”.

“Dhe çdo sulm bërthamor kundër Ukrainës do të krijojë një përgjigje, jo një përgjigje bërthamore, por një përgjigje kaq të fuqishme nga pala ushtarake, aq sa ushtria ruse do të asgjësohet”, tha ai.

Borrell foli për një “moment serioz të historisë” dhe solli një pamje të zymtë të pasigurisë dhe paqëndrueshmërisë së thellë për politikën globale si rezultat i pushtimit rus.

Diplomati tha se sistemi aktual i bazuar në rregulla po “sfidohej si kurrë më parë”.

“Kjo luftë po ndryshon shumë gjëra, dhe sigurisht po ndryshon Bashkimin Evropian. Kjo luftë do të krijojë një Bashkim Evropian të ndryshëm, nga këndvështrime të ndryshme.”

Borrell e përshkroi gjithashtu Evropën si një “kopsht” të lirisë politike dhe prosperitetit ekonomik, por shtoi se pjesa tjetër e botës ishte kryesisht një “xhungël”.

“Xhungla mund të pushtojë kopshtin. Kopshtarët duhet të kujdesen për të, por ata nuk do ta mbrojnë kopshtin duke ndërtuar mure. Por xhungla ka një kapacitet të fortë rritjeje dhe muri nuk do të jetë kurrë aq i lartë sa për të mbrojtur kopshtin”, tha ai.

“Kopshtarët duhet të shkojnë në xhungël. Evropianët duhet të jenë shumë më të angazhuar me pjesën tjetër të botës.”

I pyetur në lidhje me komentet e Borrell për asgjësimin bërthamor, një zëdhënës i Komisionit Evropian tha se një sulm bërthamor rus kundër Ukrainës do të ishte një “ndryshues total i lojës” dhe se vendet e BE-së po përgatiteshin për çdo skenar të mundshëm.

/Abcnews.al/

Lexo me shume