“Për radarët e dinim pa na thënë Tahiri”, Kodheli lë në baltë ish-ministrin: PS ia ka lënë këtë çështje drejtësisë
Kategoria: Aktualitet
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 2 Minuta

“Për radarët e dinim pa na thënë Tahiri”, Kodheli lë në baltë ish-ministrin: PS ia ka lënë këtë çështje drejtësisë

Ish-ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka komentuar deklaratën e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri sot në gjykatë, teksa tha se e kishte informuar kolegen përmes një shkrese sekrete për faktin se radarët në vend nuk funksiononin. Kjo ka qenë një nga akuzat e opozitës, se fikja e radarëve u krye për të favorizuar trafikun e sasive të kanabisit përtej detit.

Kodheli tha se kishte informacion për mosfunksionimin e radarëve përpara se të Partia Socialiste të vinte në pushtet. Ajo tha se masat për rikthimin në punë të radarëve nisën menjëherë pas tetorit të 2013-ës.

“Është marrë vetëm një moment sepse zoti Tahiri ka folur gjatë, nuk më është dashur as letra e Tahirit, ne kishim vetëm një muaj që ishim futur në zyrë dhe çështja e trafikimit ishte një nga shtyllat tona kur ne ishim në opozitë me qeverinë e Sali Berishës. Ne e dinim që më përpara që radarët nuk punonin, nuk ishte nevoja e një letre për ta marrë vesh. Për të qetësuar mediat dhe rrjetet sociale, në muajin nëntor të atij viti unë kam kërkuar me urgjencë dhe kam përgatitur një draft, janë nxjerrë para nga fonde të veçanta, ato çika para që kishin mbetur, për të mundësuar fillimin, rikthimin në punë të radarëve. Në tetor të vitit 2013 kanë qenë të gjithë në tokë, kur ne sapo kishim hyrë. Pastaj ka disa radarë, ushtarakë, të policisë, janë të programuar me programe të drejta të qeverive të mëparshme për të parë ato që hyjnë nga jashtë. Ka një bashkëpunim të ngushtë me forcat detare dhe ushtarake, forcat policore, të doganës apo struktura policore ndërkombëtare”, u shpreh Kodheli.

Ajo komentoi dhe pozicionin politik të Partisë Socialiste në këtë proces i cili nuk mund të kalojë pa vëmendjen e gjithë opinionit publik. Kodheli ka ruajtur të njëjtën linjë që ka mbajtur kryeministri Rama duke theksuar se kjo është një çështje e drejtësisë tashmë dhe jo më çështje e PS.

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Ish-kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” në lidhje me atentatin që është bërë ndaj prokurorit...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...