Përmbytje masive në Australi, mijëra të evakuuar

Mijëra persona janë evakuar në Australinë juglindore përfshirë banorët e Melburnit, pas dy ditësh shirash të dendur që shkaktuan përmbytje dhe vërshime të lumenjve.

Zona të shumta të Viktorias, Uellsit të Ri Jugor dhe shtetit ishullor të Tasmanisë janë goditur nga shira të dendur që nga e mërkura.

Në Victoria u raportua një emergjencë pasi niveli i ujit pësoi rritje të mëdha duke bërë të domosdoshme ndërhyrjen e ekipeve të shpëtimit.

/abcnews.al

Lexo me shume