PËRSE ISMAIL KADRE NUK PO E MERR ÇMIMIN NOBEL NË LETËRSI PREJ VITES
Kategoria: Kulturë
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 2 Minuta

PËRSE ISMAIL KADRE NUK PO E MERR ÇMIMIN NOBEL NË LETËRSI PREJ VITES

Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit

Qarkullojnë shumë Teori , se Kadare është shkrimtar i diktaturës , shkrimtar i oborrit , apo se gjoja ai ka qenë I sigurimit të shtetit e plot sa të duash , por nëse keni njohuri për komisionin që jep çmimin NOBEL në letërsi , nuk tregon interes për këto që shkruajta më sipër apo për poetin Austriak që ka thënë se : “Se NATO po gabon që po bombardon Serbinë ” – komisioni nuk merret fare me këto , ai merret me veprat artistike se në çfarë niveli janë ato.

Përsa I përket Shkrimtarit tonë të mirënjohur
Ismail Kadare , unë jam shprehur përpara 15- 20 viteve se përse nuk e merr dhe nuk do ta marri çmimin NOBEL në letërsi , jo se ai ka qenë shkrimtar I Diktaturës , apo siç e quajnë disa ” shkrimtar i oborrit ” etj. plot sa të duash , por ai nuk e merr çmimin NOBEL , sepse veprat e tija janë bërë pa Meditim , ai ka një mllef të madh për Letërsinë Orientale , këtu hedh hapin e gabuar Kadare , por si shpjegohet që Tagora merr çmimin NOBEL , po shkrimtari Turk Orhan Pambuk , po shkrimtarët e tjerë e tjerë të Orientit ?!
Çarë ndodh me këta shkrimtarë ?!
Unë e kam parë problemin në thellësi dhe kam konstatuar se të gjithë shkrimtarët e Perëndimit janë marrë shumë me letërsinë e Orientit , pra këtu ndodhet çelësi i çmimit NOBEL , shkrimtarët Perëndimore e kanë kuptuar këtë sekret , vetëm shkrimtari Ismail Kadare nuk e ka kuptuar këtë . Unë mendoj se kritika e letërsisë shqiptare nuk duhet të bëjë politike apo demagogji , mos të bëje analiza periferike , por substanciale , kjo nuk të dërgon asgjëkundi përveçse në greminë . Shqiptarët duhet ulin kokën të studiojnë e të punojnë me Dashuri gjithçka .
Arti ndërtohet me :
1- IDE Fisnike
2 – PUNË
3- Dashuri dhe
4-Meditim

P.s – pashë disa poezi të poetit austriak dhe jehona e tij ishte deri në Amerikën Latine

By Skender Metaj

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve. Operacioni policor i koduar “Kombinati”,...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...