Pezullohen trenat, raportohet se një raketë ka rënë pranë hekurudhës në rajonin e Belgorodit

Udhëtimet e trenave u pezulluan herët të premten pranë Novyi Oskol, një qytet në rajonin Belgorod të Rusisë që kufizohet me Ukrainën, pasi mbetjet e një rakete ranë pranë hekurudhës, sipas Reuters, që citon guvernatorin rajonal Vyacheslav Gladkov.

Raketat ranë pranë Novyi Oskol, një qytet me rreth 18,000 banorë që shtrihet rreth 90 kilometra (56 milje) në veri të kufirit me Ukrainën.

“Linjat e energjisë elektrike janë të dëmtuara. Trenat janë pezulluar përkohësisht”, tha Gladkov, duke shtuar se nuk kishte viktima.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur raportet dhe nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Kievi.

Të enjten, guvernatori i qytetit pretendoi se një ndërtesë banimi u godit nga bombardimet nga forcat e Kievit.

Mykhaylo Podolyak, një këshilltar i lartë presidencial ukrainas, mohoi se ushtria e Kievit ishte përgjegjëse dhe tha se Rusia ishte përpjekur të bombardonte qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv në kufi, “por diçka nuk shkoi keq”./Abcnews.al/ 

Lexo me shume