Po bombardojnë Ukrainën, zbulohet grupi i vrasësve të Putinit: Kush janë dhe si veprojnë

Vladimir Putin thuhet se ka punësuar një ushtri të mjeshtërve, inxhinierëve dhe teknikëve të IT-së për të lëshuar raketat e tij me rreze të gjatë veprimi që kanë shkatërruar Ukrainën, sipas mediave të huaja.

Ekipi, duke përfshirë një çift të martuar, është përgjegjës për lëshimin e raketave që kanë goditur shtëpitë dhe bizneset e ukrainasve të zakonshëm. Sipas një hetimi, grupi përgjegjës për lëshimet e raketave në distancë të Rusisë përbëhet nga të rinj dhe gra.

Disa prej tyre kanë punuar në qendrën e komandës ushtarake të Rusisë në kryeqytetin sirian Damask midis 2016 dhe 202. Grupi thuhet se ka zyra në selinë e Ministrisë së Mbrojtjes në Moskë dhe në Shën Petersburg, mijëra milje larg vijës së frontit në Ukrainë .

Sipas një foto të publikuar në vitin 2013, shihet grupi i të rinjve kryesisht meshkuj në një oborr të selisë të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse në Moskë.

Sipas informacioneve, grupi i inxhinierëve ushtarakë përbëhet nga profesionistë të ushtrisë dhe marinës, si dhe nga të rinj të rekrutuar që bëjnë punë të zakonshme.

Shumica e atyre ishin të specializuar në IT dhe shkencat kompjuterike. Ata janë kryesisht në fund të të 20-ave, me katër anëtarët më të rinj vetëm 24 vjeç, raporton abcnews.al.

Paga e tyre është shumë më e mirë, fillon  nga rreth 80,000 rubla (1,144 £) në muaj në 2018 në 130,000 rubla (1,859 £) në muaj në 2020. Sulmet e 10 tetorit ishin sulmet më të mëdha me raketa të Rusisë  që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit.

Të paktën 20 persona u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën. sipas shërbimit kombëtar të emergjencave të Ukrainës. Sulmet me raketa vazhduan më 11 tetor, me të paktën 28 ​​raketa të lëshuara në Ukrainë, duke lënë pa energji Kievin, Lvivin, Vinnytsia-n dhe Dnipro-n.

Grupi thuhet se udhëhiqet nga i afërmi i Putinit, koloneli Igor Bagnyuk, i cili më parë u nderua me një medalje nga Putin për shërbimin e tij në Siri.

Kjo përfshinte sulme shkatërruese ajrore në qytetin e Alepos në vitin 2016.

Një nga informacionet më të çuditshme të zbuluara rreth Kol Bagnyuk është se ai thuhet se po përpiqet të shesë një nga medaljet e tij në ekuivalentin rus të eBay për 6,500 rubla.

Analiza e rreth 126 telefonatave midis fillimit të luftës më 24 shkurt dhe fundit të prillit tregon një korrelacion midis sulmeve të rëndësishme me raketa ruse dhe telefonatave nga numri i kolonelit Igor Bagnyuk.

Shumë nga vrasësit e supozuar me telekomandë, kur u kontaktuan, mohuan çdo përfshirje ose e mbyllën menjëherë telefonin. Njëri, Artem Vedenov, i cili kishte biseduar disa herë me Bagnyuk gjatë periudhës së sulmeve me raketa, në mënyrë të çuditshme pretendoi se punonte në një fermë, raporton abcnews.al.

Një tjetër, toger Ekaterina Chugunova, tha se ajo ishte një shitëse lulesh dhe këmbënguli se i kishin rënë numrit gabim. Një i tretë, inxhinieri Vladimir Vorobyev, mohoi të ishte i përfshirë në sulmet me raketa.

Inteligjenca britanike pretendon se Rusia ka humbur më shumë se një të katërtën e 90 helikopterëve të saj Ka-52.

Një shef ushtarak rus ka bërë thirrje për një takim me homologët e tij në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, mes thashethemeve që Moska po kërkon një rrugëdalje nga një luftë që i ka dalë jashtë kontrollit.

Ndërsa kontrolli i Rusisë në disa nga territoret që aneksoi ilegalisht  vetëm disa javë më parë, tashmë thuhet se është dobësuar.

/abcnews.al

 

 

Lexo me shume