Politikani brazilian hedh granatë dhe gjuan me pushkë punonjësit e policisë

Një politikan brazilian është në paraburgim pasi hodhi granata ndaj policëve që i shkuan në shtëpinë e tij në Rio de Zhaneiro për ta arrestuar.

Roberto Jefferson, një aleat i presidentit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro, plagosi dy oficerë përpara se të dorëzohej të dielën.

Një gjykatës i Gjykatës së Lartë urdhëroi më parë ndalimin e tij për fyerje të kryetares së drejtësisë Carmen Lucia. Ai ishte tashmë në arrest shtëpiak për kërcënimin e saj.

Bolsonaro reagoi duke thënë se ata që qëlluan ndaj policisë duhet të arrestohen.

Dy oficerët u plagosën nga granata gjatë sulmit në Levy Gasparian, në veri të kryeqytetit të shtetit Rio de Zhaneiro. Ata u dërguan në spital dhe më pas u liruan.

Jefferson, ish-udhëheqësi 69-vjeçar i partisë politike PTB, qëlloi gjithashtu një numër të shtëna nga një pushkë, duke thyer xhamin e përparmë të një makine policie.

Gjykatësi i Gjykatës së Lartë, Alexandre de Moraes, kishte urdhëruar ndalimin e politikanit me arsyetimin se ka shkelur kushtet e arrestit shtëpiak.

Tensionet politike janë të larta në Brazil përpara balotazhit të zgjedhjeve presidenciale të së dielës midis Bolsonaro dhe krahut të majtë Luiz Inácio Lula da Silva.

Lula, i cili ende shihet si kandidati kryesor, nuk arriti të arrijë 50% të votave të vlefshme për të parandaluar një balotazh në raundin e parë në fillim të këtij muaji./.abcnews.al/

Lexo me shume