Prada krijon linjë bizhuterish nga ari 100% i ricikluar

Shtëpia e modës, Prada po kryeson sërish, por këtë herë duke prezantuar një koleksion bizhuterish luksoze, të krijuar nga ari 100% i ricikluar. Koleksioni i quajtur “Eternal Gold” përmban dizajne minimaliste, më bashkëkohore zemra, gjarpërinj, zinxhirë që vijnë për të ngritur çdo pamje.

Shtëpia ikonë është e vetëdijshme për gjithçka që ka të bëjë me mjedisin dhe mbrojtjen e tij. Një shembull tipik është zëvendësimi i najlonit me Re-Nylon të ricikluar në të gjitha koleksionet e tij.

Fushata, e xhiruar nga David Sims, përfshin poeten Amanda Gorman, aktoren Maya Hawke dhe muzikantin Jeon Somi, tre yje në rritje në fillim të të 20-tave që veprojnë si fytyra e brezit të ardhshëm.

Një tjetër element i ri i shtuar është se ato janë plotësisht të gjurmueshme, falë teknologjisë blockchain. Çdo blerës lidhet me Konsorciumin Aura Blockchain për të gjurmuar origjinën e blerjes së tyre.

Në këtë mënyrë, pronari i ardhshëm që do të marrë në dorë copëzën e bizhuterive do të jetë në gjendje të verifikojë origjinalitetin e saj duke përdorur të njëjtën platformë dhe të shohë përparimin e tyre nga brezi në brez./abcnews.al

Lexo me shume