Pse nuk funksionojnë dietat që bëni vetë?

I ka ndodhur pothuajse të gjithëve, të paktën një herë në jetën e tyre, të kenë nevojë për të mbajtur një dietë. Ose në pritje të një ngjarjeje të rëndësishme, ose thjesht sepse nuk ndiheni më rehat.

Por shumë nga ata që gjenden në këtë situatë, nisin një dietë të bërë vetë me besim dhe motivim, vetëm për të kuptuar se në fund të fundit nuk funksionon. Në shumicën e rasteve, ata që arrijnë të humbin peshë me dietat e modës përfundojnë duke e rifituar peshën brenda pak muajsh.

Frustrimi dhe ‘efekti yoyo’ janë dy armiqtë kryesorë të shëndetit mendor. Pra, të gjithë ne nutricionistët pajtohemi se dietat DIY nuk funksionojnë dhe nuk varet nga sa përpjekje bëni.

Ka shumë faktorë që i bëjnë ata të dënuar të dështojnë në planin afatgjatë. Pra, le të shohim pse do të ishte më mirë t’i shmangeshim ato, cilat janë efektet anësore të këtyre dietave të modës dhe pse rekomandohet shumë të ndiqni një dietë nga një ekspert.

Pse dietat e modës nuk funksionojnë?

Nga dietat vetëm me fruta dhe perime deri tek dietat vetëm me mish pule… sigurisht që do të ketë diçka për të gjithë. Nisja e një diete të tillë duket “e drejtë”, sepse rezultatet janë shumë të shpejta. Por e vërteta është se të mendosh për të humbur kilogramët e tepërt duke kaluar një periudhë të shkurtër dhe të vështirë të kufizimit të ushqimit është krejtësisht e gabuar.

Një nga arsyet pse dietat e modës nuk funksionojnë është fakti se ato janë krijuar si rrugë afatshkurtra. Duke qenë se këto janë dieta të pabalancuara, ato nuk janë të qëndrueshme për një periudhë të gjatë kohore dhe për këtë arsye duhet t’i ndaloni pas një periudhe të caktuar kohe.

Kjo shkakton dy efekte negative. Para së gjithash, sapo të filloni të hani si më parë, kilogramët e humbur do të rifitohen me kalimin e kohës. Së dyti, mund të shkaktojë çekuilibrime ushqyese duke dështuar në atë që është qëllimi kryesor i dietës: Edukimi ushqyes për mirëqenien psikosomatike.

Çdo person është i ndryshëm, ata kanë karakteristikat dhe nevojat e veta, kështu që fillimi i një diete që nuk është krijuar për trupin tuaj është i dënuar që në fillim.

Përveç faktit që nuk ka kuptim të ndiqni dieta me ushqime që nuk pasqyrojnë shijet tuaja personale, është gjithashtu e rëndësishme të keni parasysh se ka disa ushqime që mund të ndikojnë në shëndetin tuaj në rast të çrregullimeve dhe sëmundjeve.

Kjo është arsyeja pse një dietë e improvizuar, e sugjeruar nga një mik apo e gjetur në rrjetet sociale, mund të çojë në probleme shëndetësore shumë më serioze sesa kilogramët e tepërt që duhet të humbni.

Rreziqet e dietave të modës

Nëse ju ndodh të humbni peshë duke ndjekur një dietë të improvizuar dhe shumë të shpejtë, është mirë të kuptoni se kjo humbje nuk është yndyrë. Në realitet, ajo që ka humbur është vetëm uji dhe masa muskulore.

Përveç kësaj, kur ndiqni një dietë të improvizuar, shpesh ndodh që të mos merrni disa lëndë ushqyese si vitaminat dhe mineralet që trupi ynë ka nevojë për të qëndruar i shëndetshëm. Dhe për fat të keq, këto mangësi mund të komprometojnë funksionin e sistemit imunitar, duke ju bërë më të ekspozuar ndaj viruseve dhe patogjenëve.

Një rrezik tjetër është se metabolizmi shpesh tenton të ngadalësohet, si një mekanizëm vetëmbrojtës. Reduktimi arbitrar i kalorive bën që trupi të reagojë dhe të reduktojë konsumin e energjisë. Pra, jo vetëm që do të ndiheni gjithnjë e më të lodhur, por deficiti i kalorive nuk do të jetë më i mjaftueshëm për të eliminuar yndyrën.

Së fundi, ndikohet edhe humori. Trishtimi që ndihet gjatë periudhave të dietave kufizuese shpjegohet shkencërisht: disponueshmëria më e ulët e sheqernave dhe karbohidrateve shkakton një ulje të serotoninës, hormonit të lumturisë. Si rezultat, ju ndiheni të lodhur, nervozë dhe përfundimisht dieta bëhet një sakrificë e tepërt për t’u përballuar.

Rreziqe të tjera mund të jenë shqetësimet e gjumit, humbja e densitetit të kockave, dhimbje koke, ngërçe muskulore dhe, në raste të rënda, vështirësi në frymëmarrje.

Pse të konsultoheni me një nutricionist?

Humbja e peshës nuk do të thotë të privoni veten nga ushqimi i mirë, por të mësoni të hani me vetëdije. Kjo është arsyeja pse dietat e bëra nga profesionistët e të ushqyerit më së shpeshti identifikohen si programe të riedukimit të të ushqyerit.

Qëllimi është t’ju edukojë për një dietë të ekuilibruar që i siguron trupit të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten për të funksionuar siç duhet.

Prandaj, eliminimi i teprimeve ju lejon të arrini humbjen e dëshiruar në peshë, por në të njëjtën kohë të fitoni më shumë shëndet dhe mirëqenie. Dietat duhet të shihen gjithashtu si synime afatgjata, jo periudha sakrificash ekstreme, gjatë të cilave ju privoni veten edhe nga kënaqësitë më të vogla.

Dietë do të thotë të ndiqni një dietë të ekuilibruar, e cila shpesh rezulton në rishikimin e zakoneve dhe stilit të jetesës. Dhe për ta arritur këtë, është e nevojshme të mbështeteni në ekspertizën e ekspertëve të ushqyerjes./abcnews.al

Lexo me shume