Pse Putini po rrit sulmet ajrore kundër Ukrainës

Nga Ravi Agrawal, Foreign Policy

Lufta e Rusisë në Ukrainë duket se po hyn në një fazë të re. Moska ka hasur disa pengesa kohët e fundit, duke përfshirë humbjen e territoreve në lindje të Ukrainës dhe, ndoshta më simbolikisht, një bombardim në urën që lidh Rusinë me Krimenë.

Presidenti rus Vladimir Putin u është përgjigjur duke urdhëruar një fushatë bombardimi në qytetet e Ukrainës, duke synuar zonat e banuara dhe infrastrukturën energjetike.

Të hënën, disa civilë u vranë në Kiev pasi dronët e prodhuar nga Irani bombarduan kryeqytetin gjatë orëve të para të mëngjesit.

Çfarë shpreson të arrijë Putin duke përshkallëzuar sulmet ndaj civilëve?

Këtyre pyetjeve u është përgjigjur edhe Andrea Kendall-Taylor, një bashkëpunëtore e lartë dhe drejtoreshë e Programit të Sigurisë Transatlantike në Qendrën për Sigurinë Amerikane.

Kendall-Taylor shërbeu në CIA si një analiste e fokusuar në Rusi dhe Euroazi dhe më vonë në Këshillin Kombëtar të Inteligjencës si zëvendësoficere e inteligjencës kombëtare për Rusinë dhe Euroazinë.

Foreign Policy: Le të fillojmë me ngjarjet e fundit, sulmet e reja të Rusisë në qytetet e Ukrainës. Cili është saktësisht qëllimi i Putinit këtu?

Andrea Kendall-Taylor: Bombardimet që filluan të hënën e kaluar ishin në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj goditjes së suksesshme të Ukrainës në urën e ngushticës së Kerçit. Rusët dhe Putini në veçanti kanë vendosur të përgjigjen në këtë mënyrë për shkak të përformancës së dobët në fushën e betejës.

Këto sulme ndaj objektivave civile përfaqësojnë ndikimin në rritje të disa zërave të vijës së ashpër brenda Rusisë, teoria e fitores së të cilëve është se nëse mund t’i terrorizoni këto qendra civile, mund ta detyroni Ukrainën të tërhiqet me kalimin e kohës, raporton abcnews.al.

Dhe megjithëse intensiteti i sulmeve që pamë javën e kaluar nuk ka gjasa të vazhdojë, dhe vetë Putini tha se fushata e bombardimeve do të përfundonte, ai tani e ka zëvendësuar atë me një alternativë me kosto më të ulët: sulmet me dron kamikaze në qendër të Kievit.

Ata po synojnë infrastrukturën civile dhe energjetike. Putini duhet të përpiqet t’ua shkaktojë dhimbje ukrainasve me ardhjen e dimrit në një përpjekje për t’i bërë ata të tërhiqen.

FP: Sa janë të informuar rusët për këtë valë të fundit sulmesh?

AKT: Mendoj se janë mjaft të informuar.  Putini po përpiqet ta kthejë skenarin në atë mënyrë që rusët duan të shohin luftën. Duke aneksuar ilegalisht territore në Ukrainën lindore, ai në thelb u ka thënë rusëve se kjo është një luftë mbrojtëse.

Ai po përpiqet t’u tregojë rusëve se është Rusia është viktima. Brenda vendit, ai po e portretizon këtë konflikt si një luftë jo vetëm me Ukrainën, por edhe me Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimin.

Ai po përpiqet ta trajtojë këtë në terma shumë ekzistencialë.

FP: Pra, brenda Rusisë, ka një betejë midis zërave që kanë protestuar ndaj veprimeve të Putinit dhe linjave të ashpra në të djathtë që duan që ai të bëjë më shumë.

Por siç po e përshkruani ju, duket se linjat e ashpra kanë më shumë ndikim në vendimmarrjen dhe veprimet e Putinit tani.

Pse duhet t’i dëgjojë ata?

AKT: Putin po përballet me kundërshtime dhe pakënaqësi nga këto dy segmente të shoqërisë.

Siç thatë ju, ka shumë njerëz që e kundërshtojnë luftën, dhe sigurisht në vazhdën e mobilizimit, Putini tani e ka sjellë luftën në shtëpitë e shumë familjeve të tjera ruse.

Deri në këtë pikë, ai është përpjekur të portretizojë luftën dhe gjërat brenda Rusisë si diçka normale.  Jam habitur kur kam parë shkallën në të cilën ata i kanë lejuar këta zëra të flasin brenda Rusisë. Këta janë zëra që shihni në kanalet e mediave shtetërore, por më i spikaturi, ka qenë Ramzan Kadyrov, kreu i Republikës Çeçene. Ka qenë oligarku dhe themeluesi i Grupit Ëagner  Yevgeny Prigozhin.

Ka qenë edhe ish-presidenti Dmitry Medvedev.

FP: Më thuaj pse të befason kjo?

AKT: Nuk ishte për t’u habitur që ata ishin të pranishëm që në fillim, sepse mendoj se Putini donte të rrinte duarkryq dhe të përpiqej ta portretizonte veten si një udhëheqës i arsyeshëm. Por ajo që është më  befasuese është se sulmet e fundit në qendrat civile nënkuptojnë se ata zëra janë në rritje dhe se Putini në fakt duhet të bëjë përmirësime për të qetësuar atë segment të shoqërisë dhe të spektrit politik.

FP: A e besoni ju teorinë se kjo luftë ka qenë mjaft e kushtueshme për Putinin aq sa mund të jetë në rrezik pushteti i tij?

AKT: Unë mendoj se Putini ndihet ende shumë i sigurt. Duhet të theksojmë se këta diktatorë janë gjithmonë të prirur ndaj paranojës, dhe kështu ai ka mjete të shumta në dispozicion të tij duke u përpjekur të ndajë elitën.

Ai ka kontroll mbi mediat vendase. Nuk jam i sigurt se ai është veçanërisht i shqetësuar për pushtetin në këtë moment, megjithëse është vërtet e vështirë të vlerësohet kjo.

Ai mbajti një konferencë për shtyp në Astana të premten. Ai dukej i qetë por ne nuk mund ta dimë se çfarë ka në mendje ai. Vlerësimi im për stabilitetin e Putinit, megjithatë, ndoshta do të ndryshonte nga ai. Dhe unë do të thoja se pushteti i tij është shumë më i dobët tani se sa ishte para luftës.

Fuqia e  tij u dobësua edhe më shumë pas mobilizimit. Ky ishte një ndryshim vërtet i rëndësishëm.

Pra, Putini mund të shohë se nuk ka alternativë për të.  Dhe ndryshimi politik në këto sisteme shumë të personalizuara priret të ndodhë shumë shpejt. Është gjithashtu shumë e vështirë të vlerësohet saktësisht se si do të ndodhë, raporton abcnews.al.

Por detyra jonë në komunitetin e inteligjencës është të paralajmërojmë se gjasat po rriten.

FP: Nuk mund të dimë se çfarë mendon Putini siç thoni ju. Por çfarë lloj opsionesh kanë këshilltarët e tij? Ne e dimë se ai po përpiqet të shkaktojë dhimbje në Ukrainë.

Çfarë tjetër mund të bëjë ai?

AKT : Prioriteti nr. 1 i Putinit është të pengojë forcat ukrainase të marrin në kontroll më shumë tërritor.

FP: Ne kemi folur kaq shumë për Rusinë. Por unë dua të flas pak për Ukrainën dhe opsionet e saj. Së fundmi keni vizituar Ukrainën.

Ju u takuat me Presidentin Volodymyr Zelensky. Ju vizituat Bucha-n dhe qytete të tjera.

Çfarë ju befasoi në këtë vizitë?

AKT: Epo, para së gjithash, ka qenë rreth tre javë më parë dhe më duket se ka qenë si një përjetësi.

Së pari, ne patëm mundësinë të vizitonim qendrën në Poloni, ku ndodhen shumica e ndihmave ushtarake që do të dërgohen në Ukrainë. Mësova se ajo qendër funksionon vetëm me rreth 60 për qind të kapacitetit, gjë që bëri që aleatët e Kievit të bënin shumë më tepër për të marrë ndihmë ushtarake në Ukrainë.

Gjëja e dytë kishte të bënte me qëndrueshmërinë e shoqërisë ukrainase. Ndoshta kjo tingëllon pak e çuditshme ose klishe: Ne të gjithë lexojmë sondazhe publike dhe mund të kuptojmë se shumica e ukrainasve besojnë se ata do ta fitojnë luftën dhe shumë pak ukrainas favorizojnë dhënien e territoreve.

Në Bucha, ata po i bashkojnë sërish komunitetet. Ata po rindërtojnë. Vendi është pastruar. Kishte fëmijë që ecnin nëpër rrugë. E njëjta gjë mund të thuhet për Kievin, të paktën përpara se të rifillonin sulmet ajrore. Jeta u kthye në normalitet. Kishte kafene të hapura.

Të qenit atje me të vërtetë çoi në shtëpi elasticitetin e shoqërisë ukrainase dhe gatishmërinë e tyre për të mbrojtur vendin e tyre për aq kohë sa do të ishte e nevojshme.

FP: Perëndimi po furnizon Ukrainën me armë dhe po e ndihmon atë në mënyra të ndryshme, por nuk e kontrollon plotësisht Kievin.

Dhe ne e kemi parë këtë nga bombardimi në urën e Kerçit dhe vrasja e Darya Dugina, vajza e një nacionalisti të shquar rus.

A e dëmton kjo mbështetjen e Ukrainës nga Perëndimi?

AKT: Pra, unë ende mendoj se ka një partneritet shumë të ngushtë mes administratës Biden dhe qeverisë Zelensky.

Ne e dimë se ata janë në komunikim të vazhdueshëm. Unë e kuptoj që kur Zelensky po planifikonte kundërofensivën, për shembull, Shtetet e Bashkuara ishin të përfshira në mënyrë intime në lojën e asaj se si mund të dukej kjo, duke ndihmuar në formësimin e vendimmarrjes së Kievit.

Por siç e vutë re, ne nuk e kontrollojmë Kievin, dhe ata janë ata që janë në vijën e parë duke luftuar. Për shembull, ukrainasit po kërkojnë armë me rreze të gjatë veprimi dhe sisteme të tjera që do t’i lejonin ata të sulmonin Rusinë.

Shtetet e Bashkuara, për shkak se ne nuk mund t’i kontrollojmë plotësisht, janë të shqetësuar se kjo do të përshkallëzonte në mënyrë të panevojshme luftën.

Të dyja palët po kërkojnë mënyra për të menaxhuar ato raste ku interesat mund të ndryshojnë.

/abcnews.al

Lexo me shume