Putin takon liderët e ish-shteteve sovjetike në Kazakistan

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në takimin e liderëve të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura në Astana, Kazakistan, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti.

RIA Novosti transmetoi fotografi të Putinit duke mbërritur në vendin e takimit të premten, ku kanë filluar bisedimet midis liderëve nga Azerbajxhani, Armenia, Bjellorusia, Kazakistani, Kirgistani, Rusia, Turkmenistani, Taxhikistani dhe Uzbekistani.

Në fillim të kësaj jave, Putin mori pjesë në samitin e Konferencës mbi Ndërveprimin dhe Masat e Ndërtimit të Besimit në Azi (CICA) në Astana.

Në fjalën e tij në samit ai tha se, së bashku me vendet e tjera aziatike, Rusia po kërkon të formojë një “sistem sigurie të barabartë dhe të pandarë të bazuar në parimet e njohura botërisht të së drejtës ndërkombëtare të Kartës së OKB-së”.

Putin nuk iu referua luftës në Ukrainë në komentet e tij.

Komonuelthi i Shteteve të Pavarura përfshin nëntë nga ish-republikat sovjetike.

Në shtator, Putin i kërkoi grupit të konsolidohej kundër Perëndimit dhe të krijonte një “rend botëror më të drejtë”, duke pretenduar se vendet perëndimore po nxisnin konflikte në territorin e tyre./Abcnews.al/

Lexo me shume