Raketa më e fuqishme e Indisë lëshon në orbitë 36 satelitë të internetit OneWeb

Kompania satelitore me bazë në Londër, OneWeb, është kthyer në rrugën e duhur me lëshimin e 36 anijeve të tjera kozmike për sistemin e saj global të internetit me brez të gjerë.

Platformat u ngritën në një raketë GSLV nga ishulli Sriharikota në Indi.

Përpjekjet e OneWeb për të vendosur rrjetin e saj të telekomunikacionit ishin pezulluar që nga marsi kur u detyrua të pezullonte përdorimin e raketave ruse Soyuz.

Fluturimi i së dielës e çon numrin e satelitëve tani në orbitë mbi Tokë në 462.

Kjo është më shumë se 70% e totalit të nevojshëm të OneWeb për të arritur mbulimin mbarëbotëror me plejadën e tij të gjeneratës së parë.

Firma, pjesë në pronësi të qeverisë britanike, pret të përfundojë hapjen në mes të vitit të ardhshëm.

Automjeti i lëshimit të satelitit gjeosinkron (GSLV), raketa më e madhe dhe më e aftë e Indisë, u ngrit larg nga porti kozmik Satish Dhawan në shtetin e Andhra Pradesh në orën 00:07 të mëngjesit të së dielës (19:37 BST, e shtunë).

U deshën një orë e gjysmë për të shkarkuar të gjithë satelitët në një lartësi prej 600 km.

Do të kalojnë disa javë përpara se motorët jonikë në anijen kozmike t’i lëvizin ato në orbitat e tyre polare operative, 1200 km.

Situata për OneWeb dukej shumë e pasigurt në mars.

Planet e kompanisë u rrëzuan nga lufta në Ukrainë.

Konflikti, dhe sanksionet perëndimore kundër Rusisë, çuan në humbjen e aksesit të firmës në raketat ruse Soyuz.

Me vetëm dy të tretat e satelitëve të tij në orbitë, OneWeb duhej të lëvizte shpejt për të siguruar udhëtime në transportuesit e tjerë.

Marrëveshjet u arritën me ofruesit amerikanë të raketave SpaceX dhe Relativity Space, dhe New Space India Limited të Indisë, krahu tregtar i agjencisë hapësinore të Indisë, Isro, e cila tregton GSLV.

OneWeb tashmë po ofron lidhje me brez të gjerë me shpejtësi të lartë për klientët beta mbi 50 gradë në veri dhe në jug.

Ky lëshim i fundit dhe një tjetër para fundit të vitit do ta afrojnë mbulimin më pranë ekuatorit.

“Duhet t’i heqim këto lëshime që po bëjmë përpara Krishtlindjeve dhe kjo do të na mundësojë të aktivizojmë shërbimin nga 25 gradë në veri dhe 25 gradë në jug. Më pas do të përfundojmë nxjerrjen e konstelacionit deri në pranverë, gjë që na mundëson të përfundojmë shërbimin tregtar global deri në fund të vitit të ardhshëm”, tha CEO i OneWeb, Neil Masterson.

Lajmi i madh që nga marsi ka qenë bashkimi i propozuar midis OneWeb dhe Eutelsat me seli në Paris.

Firma franceze operon një anije kozmike telekomunikuese më lart në qiell në atë që quhet Orbita Gjeostacionare, në 36,000 km në lartësi. Është një nga shpërndarësit më të mëdhenj në botë të televizorit direkt në shtëpi.

Plani i bashkimit aktualisht po funksionon përmes procesit të konkurrimit dhe miratimit rregullator.

/Abcnews.al/

Lexo me shume