Reali do të hapë ‘Bernabeun’ për finalen e Champions League kundër Dortmundit_664380b2ae86a.jpeg

Reali do të hapë ‘Bernabeun’ për finalen e Champions League kundër Dortmundit

Real Madridi do të hapë ‘Santiago Bernabéu’ më 1 qershor 2024 për të parë finalen e Champions League. Këtë e ka bërë të ditur klubi në shortin e biletave për tifozët që nuk mund të udhëtojnë në ‘Wembley’ dhe të mund ta shijojnë finalen në shtëpinë e tifozëve të Real Madridit.
Një traditë që nuk është në rrezik
Edhe pse ende nuk i kanë bërë publike detajet e hapjes, në rrjetin televiziv të klubit, Real Madrid TV, kanë deklaruar se do të vazhdojnë me traditën e nisur dhjetë vjet më parë. Në atë finale në Lisbonë u arrit ‘Décima’ e shumëpritur dhe që atëherë stadiumi është hapur për secilën nga finalet e luajtura nga Real Madrid, gjashtë në dekadën e fundit.
Kjo do të jetë hera e parë që kjo ndodh në këtë epokë të re të ambientit të bardhë pas rimodelimit të saj madhor dhe kjo do të ndodhë pas dy koncerteve që Taylor Swift do të japë më 29 dhe 30 maj. Kjo largon edhe dyshimin që ekzistonte për mundësinë e hapjes ose jo të ‘Santiago Bernabeu’ pas këtyre dy koncerteve që do të japë ylli ndërkombëtar.
Si të merrni biletat për të parë finalen në Bernabéu?
Real Madridi ende nuk ka bërë të ditur se si do të jetë këtë herë për të shijuar finalen e Champions League në ‘Santiago Bernabéu’, ndonëse kanë thënë se në ditët në vijim datat dhe kushtet për blerjen e biletave që i japin akses në koliseun e bardhë. do të dihet.
Në rastet e mëparshme (2014, 2016, 2017, 2018 dhe 2022) hyrja ka qenë falas për të gjithë anëtarët, por jo për publikun e gjerë, të cilët duhet të paguajnë një çmim prej 10 eurosh për hyrje për të rezervuar vendin e tyre. Tani do të duhet të shohim nëse ata ruajnë të njëjtat karakteristika si në rastet e mëparshme dhe ku mund të merren biletat për të qenë në gjendje të përjetojnë finalen nga ‘Santiago Bernabéu’.
Ndeshja do të shihet… në ekranet 360 gradë në Bernabéu
Megjithëse nuk dihet nëse do të instalohen ekrane për këtë rast, ia vlen të kujtojmë se ‘Bernabéu’ tashmë ka tabelën spektakolare të videove 360 gradë që do të revolucionarizojë përvojën e fansave. Ka vetëm dy stadiume të tjera në botë që mund të shijojnë një teknologji të tillë, të dy janë në SHBA.
Por ajo që e bën këtë tabelë të rezultateve video të dallohet nga çdo tjetër, është ndryshimi në dimensionet e ekranit midis anëve dhe sfondeve. Dhe në këto anë lartësia e ekraneve është gjashtë metra e gjysmë, ndërsa në anën e pasme arrin në njëmbëdhjetë.

Burimi