Rikthehen humbjet e jetës nga COVID, 40 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 40 raste të reja me Covid-19 dhe një humbje jete.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 2 pacientë. Në gjithë vendin janë 246 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Njoftimi i MSH:

25 Tetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 741 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 40 qytetarë, në këto bashki:

17 në Tiranë, nga 4 qytetarë në Vlorë, Sarandë, Gjirokastër, 3 në Durrës, 2 në Lezhë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Fier, Lushnje, Këlcyrë, Skrapar, Gramsh.

Janë 246 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 2 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me SarsCov2: një paciente 71 vjeç, nga Tirana.

Janë shëruar 35 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 327,831 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 25 Tetor 2022)

Raste të reja ditore 40
Të shëruar në 24 orë 35
Të shtruar në spitale 2
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 741

Testime totale 1,994,566
Raste pozitive 331,670
Raste të shëruara 327,831
Raste Aktive 246
Humbje jete 3,593

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 168
Fier 19
Vlorë 19
Berat 12
Gjirokastër 11

Durrës 7
Shkodër 5
Elbasan 3
Lezhë 3

/abcnews.al

Lexo me shume