Rishi Sunak hyn zyrtarisht në garë për të qenë kryeministër i ardhshëm i Britanisë: Po përballemi me një krizë të thellë

Rishi Sunak ka deklaruar se do të kandidojë për të qenë kreu i ardhshëm i Partisë Konservatore dhe kryeministër pas ditësh spekulimesh, gjatë të cilave ai mori mbështetjen e mbi 100 deputetëve.

Në një postim në Twitter duke shpallur kandidaturën e tij, Sunak shkruan “Mbretëria e Bashkuar është një vend i madh, por ne përballemi me një krizë të thellë ekonomike”.

“Kjo është arsyeja pse unë jam duke kandiduar të jem kryeministri juaj i ardhshëm dhe lideri i Partisë Konservatore. Dua të rregulloj ekonominë tonë, të bashkoj partinë tonë dhe të jap rezultate për vendin tonë.”

Për t’u përfshirë në fletën e votimit, kandidatët për lidership kanë nevojë për mbështetje nga të paktën 100 deputetë konservatorë dhe Sunak kishte arritur tashmë 124 para se të shpallte se do të kandidonte.

Deri më tani, e vetmja që shpreson të konfirmojë zyrtarisht se po marrin pjesë është udhëheqësja e Commons Penny Mordaunt, e cila ka 23 mbështetës publikë.

Por mendohet se ish-kryeministri Boris Johnson do të bëjë gjithashtu një ofertë për udhëheqjen përsëri, me aleatët e ngushtë që pretendojnë se ai tashmë ka numrat për të bërë votën.

Sunak dhe Johnson zhvilluan bisedime mbrëmë ndërsa spekulimet u rritën se dyshja mund të bënte një marrëveshje për të siguruar postin e kryeministrit dhe për ta bërë partinë të bashkohej pas tyre.

Por deklarata e ish-kancelarit në Twitter nuk e përmend ish-shefin e tij, përkundrazi duke thënë: “Kam shërbyer si kancelari juaj, duke ndihmuar në drejtimin e ekonomisë sonë në kohërat më të vështira.”

“Sfidat me të cilat përballemi tani janë edhe më të mëdha. Por mundësitë, nëse bëjmë zgjedhjen e duhur, janë fenomenale.”

Sunak tha se ai kishte një “rekorde të dorëzimit” dhe “një plan të qartë për të rregulluar problemet më të mëdha me të cilat përballemi”, si dhe premtoi se do të dorëzonte manifestin e fundit të konservatorëve.

“Do të ketë integritet, profesionalizëm dhe llogaridhënie në çdo nivel të qeverisë që unë drejtoj dhe unë do të punoj çdo ditë për të kryer punën”.

Ndër ata që kanë shprehur publikisht mbështetjen e tyre janë: Kemi Badenoch, sekretarja e tregtisë ndërkombëtare; Steve Barclay, ish-sekretar i shëndetësisë; Lord Frost, ish-ministër i Brexit; Dominic Raab, ish-sekretar i Jashtëm; dhe Sajid Javid, ish-sekretar i shëndetësisë./Abcnews.al/ 

Lexo me shume