Rishi Sunak kryeson garën për të qenë kryeministri i ardhshëm i Mbretërisë së Bashkuar

Rishi Sunak është afër marrjes së 100 votave nga deputetët e nevojshëm për të hyrë në garën e udhëheqësit dhe kryeministrit të ardhshëm të Mbretërisë së Bashkuar, sipas BBC.

Ish-kancelari ka marrë 93 vota nga deputetët konservatorë deri më tani, megjithëse një burim i fushatës tha se ai kishte marrë 100.

Ish-udhëheqësi Boris Johnson, i dyti me 44 mbështetës, është gati të hyjë në garë për të pasuar Liz Truss.

Penny Mordaunt ka marrë 33 vota deri më tani.

As Sunak dhe as Johnson nuk kanë nisur zyrtarisht fushatat e tyre, por kjo nuk i ka ndaluar mbështetësit të deklarojnë mbështetjen e tyre.

/abcnews.al

 

Lexo me shume