Rishi Sunak pasuri prej 830 milionë dollarë, qeveria tani më e pasur se Mbretëria

Rishi Sunak është një nga njerëzit më të pasur në Britani dhe së shpejti do të bëhet edhe më i fuqishëm si kryeministër. Mund të jetë hera e parë në histori që banorët e Downing Street do të bëhen më të pasur se ata të Buckingham Palace.

Britanikët janë mësuar të qeverisen nga elitat – Boris Johnson ishte i tillë – por Sunak nuk është thjesht i pasur, ai është super i pasur, gjë që ka shtyrë disa të pyesin nëse pasuria e tij e madhe e bën atë shumë të pasur për të qenë kryeministër?

Mbështetësit e tij, megjithatë, thonë se është pikërisht prejardhja e tij si kancelar dhe vitet e shpenzuara për të fituar para, ato që e kualifikojnë atë për të udhëhequr një komb thellësisht të dëmtuar gjatë këtyre kohërave të trazuara ekonomikisht.

Sunak, një ish-bankier dhe gruaja e tij, trashëgimtarja indiane e teknologjisë Akshata Murty, kanë një pasuri prej rreth 830 milionë dollarë, sipas listës së më pasurve të Sunday Times. Në listën e këtij viti, të publikuar para vdekjes së saj, Mbretëresha Elizabeth II vlerësohej të kishte rreth 420 milionë dollarë, si krahasim.

Paratë e çiftit vijnë kryesisht nga aksionet e Murty-t, nga kompania e babait të saj, Infosys. Ajo zotëron gjithashtu inkubatorin fillestar “Catamaran Ventures UK” dhe ka aksione në rreth gjysmë duzine kompanish të tjera. Çifti ka të paktën tre shtëpi në Britani, si dhe një pronë në Santa Monica, Kaliforni, me vlerë rreth 6 milionë dollarë.

Sipas Guardian, familja Sunak – ka dy vajza, Krishna dhe Anushka – të cilat e kalojnë javën në shtëpinë e tyre me pesë dhoma gjumi në perëndim të Londrës dhe fundjavat në North Yorkshire, një shtëpi feudalësh gjeorgjiane. Gazeta britanike zbuloi  se shtëpia e tyre është “shndërruar në një vendqëndrim mirëqenieje me një pishinë të brendshme, palestër, studio yoga, vaskë të nxehtë dhe fushë tenisi”.

“Nuk është pengesë pasuria,” tha Robert Ford, një profesor i politikës në Universitetin e Mançesterit. “Anglezët në tërësi nuk mendojnë se të qenit i pasur është një gjë e keqe ose skualifikuese. Ka shumë individë shumë të pasur që janë shumë të njohur në publik”.

“Njerëzit kujdesen që njerëzit e pasur të respektojnë rregullat për veten e tyre. Njerëzit thonë: “Epo, nuk më shqetëson për aq kohë sa paguani taksat tuaja, por me të vërtetë mërziten nëse dikush nuk i paguan taksat,” tha ai.

Në fillim të këtij viti, gruaja e Sunak ishte në qendër të një skandali tatimor pasi doli se ajo kishte paraqitur në Mbretërinë e Bashkuar si “jo banore” e saj, gjë që e lejoi atë të shmangte taksat britanike për të ardhurat e konsiderueshme që fitonte jashtë vendit. Familja kishte jetuar në Downing Street, në apartamentin e caktuar për ministrin e financave të Britanisë.

Gjithsesi, Sunak, 42-vjeç, ish-ministri i financave, do të emërohet zyrtarisht sot nga Mbreti Charles kryeministri i tretë i Britanisë në më pak se dy muaj. Sunak do të duhet të trajtojë kriza të shumta ekonomike dhe politike sapo të marrë detyrën.

Ai ka për detyrë të drejtojë një vend thellësisht të ndarë përmes një rënieje ekonomike që do të lërë më të varfër miliona njerëz. Paraardhësja e tij Liz Truss u rrëzua pas vetëm gjashtë javësh në detyrë nga programi i saj ekonomik, i cili tronditi tregjet financiare dhe rriti kostot e jetesës për votuesit.

Pasi u zgjodh, Sunak i tha vendit se përballej me një “sfidë të thellë ekonomike”. “Tani kemi nevojë për stabilitet dhe unitet, dhe unë do ta bëj prioritetin tim më të madh të bashkoj partinë tonë dhe vendin tonë,” tha ai.

Një ish-analist i Goldman Sachs, Sunak do të jetë kryeministri i parë i Britanisë me origjinë indiane. Zgjedhjet mbarëkombëtare nuk duhet të thirren edhe për dy vjet të tjera, por partitë opozitare thanë se votuesve tani duhet t’u jepet fjala, pasi sondazhet tregojnë se Partia Laburiste kryeson me më shumë se 30 pikë.

Sakaq, shumë indianë janë të kënaqur me ngritjen e Sunak, një hindu, në detyrën kryesore të Britanisë. Kryeministri indian Narendra Modi e quajti atë një urë lidhëse midis dy vendeve. Gjithashtu shumë britanikë të trashëgimisë aziatike e konsideruan lartësinë e Sunak si një moment historik kulturor.

Nga ana tjetër, çmimet e obligacioneve të qeverisë britanike u rritën ndjeshëm pasi Sunak arriti fitoren në garën për të pasuar Truss, duke hequr të paktën një burim pasigurie për investitorët e obligacioneve. Rendimentet e obligacioneve dhjetëvjeçare të qeverisë britanike ranë në nivelin më të ulët që nga “minibuxheti” i ish-ministrit të financave Kwasi Kwarteng më 23 shtator.

Zëvendësguvernatori i Bankës së Anglisë, Dave Ramsden tha se besueshmëria po i rikthehej politikëbërjes ekonomike britanike, duke gjykuar nga një rimëkëmbje në tregun e obligacioneve qeveritare.

Banka e Anglisë u detyrua të bënte blerje urgjente të obligacioneve për të frenuar një shitje të shpejtë në tregun e bonove qeveritare të Britanisë prej 2.3 trilion dollarësh që kërcënoi të bënte kërdi në industrinë e pensioneve dhe të rriste rreziqet e recesionit.

Lexo me shume