Roli i hudhrës për trajtimin e variceve
Kategoria: Këshilla
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 2 Minuta

Roli i hudhrës për trajtimin e variceve

Hudhra ka përfitime të panumërta terapeutike. Në fakt, hudhra është një nga bimët medicinale të vërtetuara shkencërisht për dobinë në shëndet, falë edhe përmbajtjes së lartë të squfurit.

Ajo, po ashtu, është e pasur me vitaminat A, B1, B2 dhe C. Për më tepër, hudhra rrit mbrojtjen e trupit, duke nxitur prodhimin e qelizave të bardha të gjakut.

KURON GRIPIN

Një apo dy thelpinj hudhre çdo ditë mund të jenë një mënyrë efikase për të parandaluar gripin. Sipas ekspertëve, ajo ka një substancë kimike të quajtur allicin. Allicin është efektiv për luftën kundër viruseve dhe baktereve.

TRAJTON VARICET

Hudhra cilësohet kurative edhe për varicet. Sidoqoftë, për të marrë rezultate, duhet që ta përdorni në mënyrë të vazhdueshme. Rekomandohet që të përzihet me vajin e ullirit dhe lëngun e limonit. Pas kësaj, aplikojeni në zonën e prekur në formë masazhi. Përdorimi i këtij ilaçi do të aktivizojë qarkullimin e gjakut tuaj, duke zvogëluar kështu inflamacionin në zonë.

SI ANTIBIOTIK Hudhra është një antibiotik natyral, që mund të funksionojë për çdolloj problemi të frymëmarrjes. Sidoqoftë, duhet të dini sesi ta përdorni. Nëse e bëni këtë shurup, duhet ta konsumoni ndërsa është akoma i freskët. Kjo, për shkak se me kalimin e kohës i humbet vetitë kurative.

UL PRESIONIN E GJAKUT

Hudhra përmban gjithashtu kalium, i cili zvogëlon nivelin e tepërt të natriumit dhe vepron si një diuretik i mrekullueshëm. Ndihmon në largimin e lëngjeve nga trupi, duke parandaluar grumbullimin e tyre. Si rezultat, bën një trajtim të shkëlqyeshëm për të rregulluar presionin e gjakut.

DHIMBJE NË KOCKË DHE NYJE

Hudhra është një përbërës i fuqishëm për njerëzit që vuajnë nga artriti falë selenit dhe përmbajtjes së tij të squfurit. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve dhe inflamacionit, sepse seleni ka veti antireumatike. Pacientët me artrit shpesh kanë nivele të ulëta të selenit në gjakun e tyre.

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Ish-kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” në lidhje me atentatin që është bërë ndaj prokurorit...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...