Roza Anagnosti, një nga divat e kinemasë dhe teatrit shqiptar mbush 79 vjeç

Saimir Z. Kadiu

KINEMAJA SHQIPTARE

Roza Anagnosti, një nga divat e kinemase dhe teatrit shqiptar mbush 79 vjeç.

Lindi ne Tirane me 27 tetor 1943.

(Babai i saj me profesion ushtarak ishte lindur në Mirditë dhe mbante mbiemrin e vendlindjes, Xhuxha. Ai kishte vajtur heret në Shkodër, ku me pas do të martohej me një vajzë shkodrane.)

Pas clirimit, ne fund te 1944, familja Xhuxha u vendos ne Shkoder, ku banonin edhe gjysherit nga ana e te jemes.
Nje talent i jashtezakonshem dhe padyshim nje nga aktoret me te bukura te kinematografise sone…
Gjithmone elegante, me nje buzeqeshje apo trishtim te sinqerte… nuk gaboj po ta krahasoj me aktoren e madhe italiane Virna Lisi.
Me interpretimet e saj mbreselenese ( 120 role ne teater dhe kinematografi) mbetet nje nga aktoret me te dashura dhe me te vleresuara te publikut shqiptar.
Per filmat e interpretuar ne kinematografi permendim:
(2006) “Gjoleka djali i Abazit”
(1990) “Vetmi” – Bardha
(1989) “Kthimi i Ushtrisë së Vdekur”
(1988) “Rikonstruksioni” (TV)
(1987) “Botë e padukshme” – doktoreshë Besmira
(1987) “Familja ime”
(1987) “Vrasje ne gjueti”
(1985) “Gurët e shtëpisë sime”
(1984) “Taulanti kërkon një motër” – Luli
(1982) “Besa e kuqe” – Mrika
(1982) “Rruga e lirisë”
(1981) “Dita e parë e emrimit”
(1979) “Mësonjtorja” – Dafina
(1979) “Në shtëpinë tonë”
(1976) “Fije që priten”
(1974) “Qyteti më i ri në botë”
(1972) “Ndërgjegja” – Arta
(1968) “Plagë të vjetra” – Vera
(1966) “Komisari i dritës” – Rudina
(1964) “Toka jonë” – Filja
(1963) “Detyrë e posaçme
Bashke me Rikard Ljarjen krijuan ne vitet 70′ çiftin artistik me te famshem te kinemase shqiptare.
Si bashkeshorte e Dhimiter Anagnostit, ajo ka edhe meritat e saj ne suksesin e “Felinit” shqiptar…
Jete te gjate per aktoren tone te madhe!

Lexo me shume