Rusët akuzojnë Ukrainën se ka sulmuar digën në Kherson

Autoritetet ruse kanë thënë se trupat ukrainase hodhën raketa në një hidrocentral të rëndësishëm në rajonin jugor të Khersonit.

Në Telegram, Vladimir Rogov, një anëtar i lartë i administratës së rajonit Kherson, tha se ushtria ukrainase hodhi 19 raketa në uzinën Kakhovka dhe shënoi tre goditje.

Ai shtoi se nuk ka pasur dëme kritike në fabrikën Kakhovka, e cila vazhdon të funksionojë.

Rusia dhe Ukraina kanë akuzuar njëra-tjetrën për komplot për të hedhur në erë digën Kakhovka. /abcnews.al

Lexo me shume