Rusët mbërrijnë me varkë në Korenë e Jugut për të shmangur mobilizimin ushtarak

Disa grupe qytetarësh rusë kanë udhëtuar me varka në Korenë e Jugut për të shmangur mobilizimin ushtarak, megjithëse autoritetet u kanë ndaluar shumicës hyrjen në vend.

Sipas të dhënave të rojes bregdetare të Koresë së Jugut, pesë varka me 23 persona mbërritën në vend pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi mobilizimin e pjesshëm muajin e kaluar.

Që kur ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu njoftoi se do të thirreshin 300,000 rezervistë,  shumë prej tyre janë larguar për të shmangur rekrutimin, me mijëra të cilët janë larguar në vendet fqinje si Gjeorgjia, Kazakistani dhe Mongolia, madje edhe në një ishull në Alaskë.

Tani duket se disa rusë po përdorin masa edhe më ekstreme për të shmangur rekrutimin. Siç tha ligjvënësi i opozitës koreano-jugore Ahn Ho-jung për rrjetin amerikan NBC, 23 rusët që mbërritën në vendin e tij aplikuan për viza turistike, por 21 prej tyre iu refuzua hyrja në Korenë e Jugut “për shkak të dokumenteve të pamjaftueshme dhe objektivit të paqartë.

Dy prej të cilëve iu miratua viza kishin me vete dokumente që vërtetonin se kishin vizituar Korenë e Jugut në të kaluarën.

“Ekziston mundësia që ata po përdorin Korenë e Jugut si një ndalesë pasi gjithnjë e më shumë njerëz po përpiqen të arratisen nga Rusia,” tha ligjvënësi koreano-jugor, duke shtuar se ishte “urgjente” që qeveria e vendit të tij të menaxhonte situatën.

/abcnews.al

 

Lexo me shume