Rusia kërcënon me armë bërthamore, NATO përgatitet, vijon me stërvitjen e përvitshme

NATO planifikon të vazhdojë me stërvitjet e planifikuara bërthamore javën e ardhshme, pavarësisht retorikës bërthamore që rrethon luftën Rusi-Ukrainë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, konfirmoi në deklaratat e së martës se stërvitjet “Steadfast Noon”, të cilat mbahen çdo vit dhe zgjasin rreth një javë, do të vazhdojnë pa vonesë.

“Do të dërgonte një sinjal shumë të gabuar nëse befas anulonim një stërvitje rutinë të planifikuar prej kohësh për shkak të luftës në Ukrainë. Ky do të ishte absolutisht sinjali i gabuar për t’u dërguar”, tha ai në një konferencë shtypi në prag të një takimi të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

“Nëse tani do të krijonim bazat për ndonjë keqkuptim, llogaritje të gabuara në Moskë për gatishmërinë tonë për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët, ne do të rrisnim rrezikun e përshkallëzimit”, arsyetoi Stoltenberg. /abcnews.al

Lexo me shume