Rusia mohon përdorimin e tyre, Ukraina kërkon ndërprerjen e marrëdhënieve me Iranin pasi u sulmuan nga dronët e prodhuar nga ta

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, i ka kërkuar presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy që të shqyrtojë ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin.

Ai vjen pas pretendimeve se Rusia po përdor drone të prodhuar nga Irani në Ukrainë. Këto akuza mbështeten kryesisht nga inteligjenca perëndimore, megjithatë Rusia e mohon këtë.

Kuleba tha se Teherani ia ka furnizuar Moskën armët, ndërsa Rusia rinovon bombardimet në infrastrukturën në qytetet kryesore të Ukrainës.

Ai tha se prandaj Irani mban përgjegjësi të plotë për vdekjet dhe shkatërrimet e mëvonshme.

Ministri shtoi se Kievi do t’i dërgojë një notë zyrtare Izraelit duke kërkuar furnizime të menjëhershme të mbrojtjes ajrore dhe bashkëpunim në këtë sektor. 

(BalkanWeb)

Lexo me shume