Rusia vazhdon bombardimet për të pestën ditë radhazi

Rusia po vazhdon bombardimet duke goditur infrastrukturën kritike në të gjithë Ukrainën, në ditën e pestë radhazi të sulmeve të vazhdueshme, sipas skynews.

Forcat ruse sulmuan me raketa Zaphorizhzhian gjatë natës. Deri më tani nuk ka të raportuar për viktima. Breshëria e sulmeve ruse filloi të hënën e kaluar dhe vjen ndërsa Ukraina vazhdon kundërofensivën e saj ushtarake në frontin jugor.

Zaporizhzhia është një qendër kryesore në Ukrainën jugore, jo shumë larg vijës së frontit në një rajon pjesërisht të pushtuar nga forcat ruse, të cilat kanë pësuar sulme kundër qytetit këtë javë.

Në fillim të këtij muaji, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi në ligj masat për të aneksuar ilegalisht katër rajone të Ukrainës, duke përfshirë Zaporizhzhia.

/abcnews.al

Lexo me shume