Rusia vë në zbatim planin e gjeneralit “kasap”, 40 vende të bombarduara në 24 orë

Putin ka nisur një sulm gjithëpërfshirës me raketa në 40 vendbanime në Ukrainë vetëm në 24 orët e fundit, ndërsa gjenerali brutal Surovikin ka vënë në veprim planin e Kremlinit.

Raketat ruse goditën më shumë se 40 qytete dhe qyteza të Ukrainës në 24 orët e fundit, thanë zyrtarët ukrainas të enjten, ndërsa komuniteti ndërkombëtar dënoi pa mëdyshje ofensivën e vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë.

Forcat ajrore të Ukrainës kryen 32 sulme në 25 objektiva ruse, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës. Kryetari i qytetit të Mykolayiv tha në një postim në rrjetet sociale se qyteti ishte “granatuar masivisht”.

“Një ndërtesë pesëkatëshe u godit, dy katet e sipërme u shkatërruan plotësisht, pjesa tjetër është nën rrënoja,” theksoi ai.

Guvernatori i Oblastit të Kievit, Oleksi Kuleba, tha se sulmet u kryen nga dronët iranianë pa pilot, të njohur si “dronë kamikaze”. Nuk mund të kishte njeri më të përshtatshëm për planin barbar të Kremlinit, sesa gjenerali Sergei Surovykin, i njohur edhe me pseudonimin “gjenerali i Harmagedonit” .

Emërimi i tij si komandant i forcave ruse në Ukrainë është një nga lëvizjet e fundit të Putinit dhe politika e bombardimeve masive është specialiteti i tij.

Metoda e tij e bombardimit të qyteteve me raketa, siç shihet në shkatërrimin e tmerrshëm të qyteteve siriane të Alepos dhe Idlib gjatë kohës së tij në Siri, nuk është befasi për këdo që e njeh Surovikin.

“Ai ka qenë gjithmonë një mbështetës i fortë i sulmeve masive me raketa në infrastrukturën civile,” sipas një eksperti ukrainas të mbrojtjes. “Ai nuk është aspak i interesuar për civilët,” tha Oleksandr Danilyuk.

Ai ka shërbyer një veteran i luftërave në Afganistan, Taxhikistan, Çeçeni dhe Siri, dhe ka rifituar reputacion për mizorinë dhe brutalitetin e tmerrshëm.

Një raport i Human Rights Watch e identifikoi Surovikin si një nga figurat kryesore ushtarake që “pa dallim” goditi “shtëpitë, tregjet, shkollat ​​dhe objektet e kujdesit shëndetësor” duke përdorur armë të shumta vdekjeprurëse.

/abcnews.al

Lexo me shume