Sa shanse ka Boris Johnson të rikthehet kryeministër?

Zgjedhjet në Britani janë kthyer në kryefjalë pasi Liz Truss do të largohet nga posti i kryeministres vetëm 44 ditë pas marrjes së postit dhe duhet të zgjidhet dikush tjetër për të qënë në krye. Kandidatët janë 6 dhe mes tyre është dhe Boris Johnson i cili duket se ka një mbështetje të madhe pasi në një votim që është kryer paraprakisht ai qëndron i dyti në listë.

Sipas mediave angleze në krye për momentin është Rishi Sunak. Ish-kancelari që humbi nga Truss në garën e fundit për lidership, aktualisht ka një shans të vlerësuar prej 60 përqind për ta bërë atë me fat për herë të dytë. I pritur me shqetësim në disa qarqe, duke përfshirë brenda partisë konservatore, Boris Johnson është shfaqur gjithashtu si një pretendent i fortë duke marrë rreth 30 përqind të votave, duke e bërë atë të jetë i preferuari i dytë për të mbajtur postin e kryeministrit në Mbretërinë e Bashkuar.

Lexo me shume