Scholz: Taktikat e “tokës së djegur” nuk do ta ndihmojnë Rusinë të fitojë luftën

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se presidenti rus Vladimir Putin po përdor energjinë dhe urinë si armë, por nuk ka arritur të thyejë unitetin e Perëndimit dhe nuk do të arrijë qëllimet e tij përmes taktikave “të tokës së djegur”.

Reuters raporton se duke folur në parlamentin gjerman, ai tha gjithashtu se Gjermania e kishte çliruar veten nga varësia nga gazi rus, por po punonte për të ulur çmimet e energjisë, duke përfshirë kontratat e reja të furnizimit me gaz nga vendet e tjera.

“Ne nuk do ta lejojmë përshkallëzimin e fundit të Moskës të mbetet pa përgjigje. Taktikat e tokës së djegur nuk do ta ndihmojnë Rusinë të fitojë luftën. Ata vetëm do të forcojnë unitetin dhe vendosmërinë e Ukrainës dhe partnerëve të saj”, tha Scholz në parlamentin gjerman.

“Të gjitha gënjeshtra dhe propaganda, bisedat për ‘operacione speciale’ dhe fitore të shpejta – gjithçka ishte vetëm një fasadë.”

Rusia ka mohuar vazhdimisht se ka shënjestruar civilët, pavarësisht provave se ka goditur ndërtesat dhe infrastrukturën civile, dhe zbulimit të varrezave masive në zonat e Ukrainës së pushtuar që më pas janë çliruar nga kontrolli rus.

/abcnews.al

Lexo me shume