Sekretet e Benzemas: Nga kuzhinieri privat te Topi i Artë dhe palestra në shtëpi

Fituesi i Topit të Artë 2022 në moshën pothuajse 35-vjeçare i detyrohet rilindjes së tij seriozitetit më të madh mes fushës, palestrës (edhe në shtëpi) dhe dietës.

Për Karim Benzemën, Topi i Artë i vitit 2022 që më në fund mbërriti dje në duart e tij përfaqëson kulmin e viteve të karrierës dhe seriozitetin dhe vetëdijen më të madhe të fituar vitet e fundit. Sidomos pasi Cristiano Ronaldo u largua nga Real Madridi dhe Carlo Ancelotti mbërriti në stol, francezi rilindi.

Një profesionist i ri

Në të kaluarën, Karim Benzema përfundoi në titujt kryesorë më shumë për ngjarjet jashtë-futbollit sesa për sukseset në fushë. Në vitin 2010 ai u hetua për marrëdhënie seksuale të dyshuar me një eskortë të mitur (më vonë u lirua për mungesë provash). Në vitin 2015 ai u hetua sërish pas një denoncimi nga bashkëlojtari i tij i atëhershëm Mathieu Valbuena se Benzema dyshohet se ka shantazhuar dhe për këtë aferë më pas u gjobit dhe u dënua me një vit burg. Por vitet e fundit Benzema është mbajtur larg telasheve dhe është fokusuar ekskluzivisht te futbolli dhe dy fëmijët e tij, duke u bërë gati maniak në përgatitjen fizike. Le të shohim se si.

Stërvitja e Karim Benzema

Dietë e rreptë

Karim Benzema e ka kuptuar se për trupin e tij prej 185 cm gjatësi për rreth 81 kg peshë, ushqimi i duhur është thelbësor dhe kështu, ndërsa ai ka marrë një kuzhinier specialist.

Ai ka përfshirë më shumë peshk në dietën e tij, kryesisht të gatuar në avull, gjithashtu përdor erëza natyrale, veçanërisht vaj kokosi, ha alga deti, ndërsa larg ndeshjeve konsumon më pak karbohidrate dhe ka reduktuar në mënyrë drastike sheqernat e rafinuar.

Dieta e Karim Benzemës

Përveç stërvitjes serioze me pjesën tjetër të skuadrës, Karim Benzema, pothuajse 35 vjeç, ndjen gjithashtu se ka nevojë për një stërvitje shtesë dhe kështu stërvit të paktën dy orë të tjera në shtëpi, në një palestër të ndërtuar me porosi. Vitet e fundit ai ka reduktuar masën e dobët dhe ka vënë muskuj të tjerë, duke arritur kështu të bëhet më i shpejtë dhe më i qëndrueshëm.

Karim Benzema Real Madrid dhe Francë

Kupa

Mes moshës së avancuar dhe lojërave të shumta që do të përballet, Karim Benzema e di se rikuperimi është gjithashtu thelbësor për trupin e tij dhe po ashtu edhe fizioterapia, ai gjithmonë përpiqet të flejë më mirë dhe të shërohet nga sëmundjet që mbështetet në kupa, një praktikë që ia mundëson. për të lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe për të përmirësuar qëndrimin dhe që ai e konsideron “ilaçin më të mirë në botë”. /G.D abcnews.al/

Kupa e Karim Benzema

Lexo me shume