Sekuestrohen mbi 100 celularë të “bossave” në burgun e Bolonjës, mafia shqiptare dhe “Ndragheta” synonin kontrollin e “punës” nga qelitë

Më shumë se 100 telefona inteligjentë dhe celularë dhe po aq karta SIM është bilanci i një hetimi për futjen e sendeve të paligjshme brenda burgut Dozza në Bolonja.

Këto janë mjete të destinuara që drejtuesit e krimit të organizuar të vazhdojnë të menaxhojnë krimin edhe nga brenda mureve të burgut.

Në dosjen hetimore të Prokurorisë janë 50 të dyshuar, raporton abcnews.al.

Në dosje janë edhe emrat e Antonino Chiazza, 53 vjeç nga Canicattì dhe Carmelo Nicotra, 40 vjeç nga Favara.

Chiazza u arrestua, dhe aktualisht është në gjyq, si pjesë e operacionit antimafia Xidy.

Nicotra ishte një nga protagonistët e grindjes Favara-Liège dhe u dënua në shkallë të parë me 5 vjet e 4 muaj qershorin e kaluar.

Hetimi nga Prokurori i Bolonjës ka nisur para dy vitesh dhe ka përfshirë edhe personel nga jashtë burgut.

Pothuajse të gjithë të dyshuarit janë të ndaluar, por në dosje ka edhe akuza për një avokat, i cili akuzohet se ka vepruar si ndërmjetës për të futur drogë dhe telefona.

Policia e burgut përgjoi dërgimin e disa telefonave nëpërmjet një droni, i cili fluturonte mbi muret e Dozza-s.

Por, ka dhe episode të tjera, ku të gjitha organizatat kriminale kishin gjetur një mënyrë për t’u dorëzuar bashkëpunëtorëve të tyre celularë dhe telefona inteligjentë.

Filialet, por edhe bosët dhe vrasësit e “Ndrangheta-s”, mafias Camorra, mafias shqiptare, marokene dhe nigeriane, të gjithë disi kishin ose mund të kishin akses në “shërbimet” e një pajisjeje elektronike, akses që zakonisht bëhet një mjet i fuqishëm për rritjen e fuqisë dhe kontrollit mbi të burgosurit e tjerë.

Ata janë të gatshëm për të dhënë favore dhe mirënjohje për një telefonatë jashtë mureve të burgut.

Bosi i arrestuar, korrieri i besuar dhe vendet e paimagjinueshme të fshehjes. Si fute droga, telefonat celularë dhe kartat SIM në burg

Telefona celularë, karikues baterish, ndonjëherë dhe drogë, përveç kartave SIM është bilanci i përfundimit të hetimeve, raporton abcnews.al.

Dje dy subjektet e fundit të konsideruar si në krye të “rrethit” që ishte krijuar brenda dhe jashtë qelive me kalimin e kohës përfunduan në pranga.

Është një shef i njohur i një familjeje napolitane Camorra, tashmë në burg në Bolonja dhe korrieri i tij i besuar, një 40-vjeçar.

Me këto dy arrestimet e fundit (korrieri u arrestua në Napoli me bashkëpunimin e ekipit lokal të celularit), doli tabloja e përgjithshme e një hetimi të vështirë.

Hetime të vështira edhe për shkak të imagjinatës së treguar nga subjektet për të fshehur mallin.

Videoja e kryengritjes së vitit 2020 e ngarkuar në Youtube

Gjithçka filloi me videon e revoltës brenda burgut, në muajin e parë të bllokimit në mars 2020. Dikush ngarkoi një video në Youtube ku, mes fletëve të gazetave që fluturonin, tymit dhe shkopinjve, disa të burgosur tregonin se kishin marrë posedimin e një kati të vuajtjes së dënimit. Duke qenë se as agjentët nuk mund të kenë mjete komunikimi të brendshëm, prokurori nisi hetimet.

Duke shoshitur numrat e telefonit të përgjuar, mund të veçohen disa emra: Janë ata të klanit të njohur Camorra, të lidhur me një klan napolitan, që organizon trafikun dhe të atij që rezulton të jetë korrieri i të gjitha “parcelave” me destinacion Dozza.

Operacioni i parë real filloi kur u zbulua se është në proces një dërgesë mes këtij korrieri dhe një të treti, i cili sipas dokumenteve ishte përgjegjës për transportin e “pakove” brenda mureve të burgut, raporton abcnews.al.

Nga këtu hetimi iu nënshtrua hapave më të thelluar. Inspektimet e përsëritura të kryera së bashku mes oficerëve të burgut dhe stafit të Njësisë Rajonale të Hetimit, çuan  në sekuestrimin e rreth pesëmbëdhjetë telefonave dhe dhjetëra kartave SIM.

Ku fshiheshin pajisjet

Inspektimet e befasishme janë metodike dhe nuk i lënë asgjë rastësisë. Disa pajisje, të cilat në shumë raste nuk e kalojnë madhësinë e një centimetri, janë gjetur edhe brenda tubave të kullimit të banjove. Në raste të tjera, zgjuarsia ishte mbret, është rasti i një pajisjeje të gjetur brenda kutisë së një televizori, qarqet e të cilit ishin manipuluar për të vepruar si karikues për pajisjen në fjalë.

Në një rast tjetër celulari ishte fshehur brenda një pako sheqeri, tërësisht të mbyllur si të ishte i ri, raporton abcnews.al.

Sipas asaj që rezultoi nga hetimi, mbërritja e celularëve në IEVP jo vetëm që i kishte lejuar drejtuesit të komunikonin me botën e jashtme. Ishte kthyer edhe në një treg të fshehtë të rrezikshëm, një biznes ku konsumohej dhuna dhe shkëmbeheshin favore. Sipas atyre që patën mundësinë të marrin pjesë nga afër në hetim, vlera e një celulari 50 euro brenda burgut mund të arrijë deri në 1500 euro. Nga kjo rrjedh se kushdo që kishte akses në një burim të tillë do të kishte pasur shumë materiale, madje edhe njerëzore, nën kontrollin e tij./Abcnews.al/  

Lexo me shume