SHBA e bindur: Rusia po përdor dronë iranianë në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kanë thënë se ka prova të mjaftueshme se Rusia po përdor dronët iranianë për të goditur civilët në Ukrainë gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të mërkurën.

“Megjithëse Irani vazhdon të gënjejë, bota është e vetëdijshme se Rusia përdor dronët iranianë për të sulmuar civilët dhe infrastrukturën ukrainase”, tha Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit Ned Price.


Në një deklaratë të publikuar më vonë nga Departamenti Amerikan i Shtetit thuhej:

“Ne shprehëm shqetësimet tona të rënda për blerjen nga Rusia të këtyre UAV-ve nga Irani. Tani kemi prova të bollshme që këto UAV po përdoren për të goditur civilët ukrainas dhe infrastrukturën civile kritike. Ne nuk do të hezitojmë të përdorim sanksionet tona dhe mjete të tjera të përshtatshme për të gjithë të përfshirët në këto transferime.”

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, tha se vendet anëtare do të ofrojnë më shumë mbrojtje ajrore për të ndihmuar në stabilizimin e situatës.

“Nato do të dorëzojë në ditët në vijim sisteme kundër dronëve, përfshirë ato nga Irani”, tha ai.

Dronët Shahed 136 të drejtuar nga GPS mund të fluturojnë deri në 1500 milje nga kamionët e nisur jashtë Ukrainës dhe besohet se janë vendosur në të gjithë vendin që nga gushti. Edhe pse ata fluturojnë ngadalë, duke i bërë të prekshëm ndaj rrëzimit, numri i tyre i madh po provon një provë për mbrojtjen ajrore të Ukrainës. /abcnews.al

Lexo me shume