SHBA: Irani është përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë

Irani ka thelluar ndjeshëm përfshirjen e tij në pushtimin rus të Ukrainës duke ofruar mbështetje teknike për pilotët rusë që fluturojnë me drone të prodhuar nga Irani për të bombarduar objektivat civile, ka konfirmuar Shtëpia e Bardhë.

Zëdhënësi kryesor i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, tha të enjten se ishte mirëkuptimi i SHBA-së që këshilltarët iranianë ishin në Krime për të ofruar trajnime dhe mirëmbajtje, por jo për të pilotuar dronët, pasi forcat ruse përjetuan vështirësi në operimin e bombarduesve pa pilot.

“Mund të konfirmojmë se personeli ushtarak rus me bazë në Krime ka pilotuar UAV-të iraniane dhe i ka përdorur ato për të kryer sulme kinetike në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë sulmet kundër Kievit në ditët e fundit. Informacioni që kemi është se iranianët kanë vendosur trajnerë dhe mbështetje teknike në Krime, por janë rusët ata që po bëjnë pilotimin. Teherani tani është i angazhuar drejtpërdrejt në terren dhe përmes ofrimit të armëve … që po vrasin civilë dhe po shkatërrojnë infrastrukturën civile. Këto janë sisteme që forcat e armatosura ruse nuk janë të njohura me përdorimin e tyre dhe këto janë UAV iraniane të prodhuara në mënyrë organike (mjete ajrore pa pilot). Rusët thjesht nuk kanë asgjë në inventarin e tyre”, tha Kirby.

“Ka pasur dështime të operatorëve dhe sistemit që herët. Ose nuk po pilotoheshin siç duhet dhe nuk po arrinin objektivat, ose vetë sistemet po pësonin dështime dhe nuk po performonin sipas standardeve që me sa duket klientët prisnin,” shtoi Kirby.

“Kështu që iranianët vendosën të lëvizin me disa trajnerë dhe një mbështetje teknike për t’i ndihmuar rusët t’i përdorin ato me një shkallë vdekjeje më të lartë”, tha ai. /abcnews.al

Lexo me shume