Shefi i mbikëqyrësit bërthamor: Është bërë përparim drejt krijimit të zonës së sigurisë rreth termocentralit Zaporizhzhia

Kreu i agjencisë së mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së ka thënë se po bëhet përparim drejt krijimit të një zone sigurie rreth centralit bërthamor Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia në Ukrainë.

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA Rafael Grossi ndau në Twitter fotografi të një takimi me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në një bunker në Kiev të enjten, duke thënë se “ne po bëjmë përparim” drejt krijimit të një zone mbrojtëse rreth asaj që është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë.
Më vonë të enjten, Grossi u tha gazetarëve në Kiev se “puna vazhdon dhe besoj se po bëjmë përparim të mirë”.

Megjithatë, ai shtoi se “situata vazhdon të jetë jashtëzakonisht e brishtë, jashtëzakonisht e pasigurt”.
Në një postim në Twitter, Kuleba tha se ai kishte “përsëritur se Rusia duhet të tërhiqet nga ZNPP për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e saj bërthamore, të ndalojë menjëherë rrëmbimet dhe frikësimin e personelit ukrainas”, kur u takua me Grossin të enjten.

Top ChannelLexo me shume