Shkëmbimi i të burgosurve, 108 gra kthehen në Ukrainë

Moska dhe Kievi kanë kryer një nga shkëmbimet më të mëdha të të burgosurve të luftës deri më tani, duke shkëmbyer gjithsej 218 të burgosur, përfshirë 108 gra ukrainase, thonë zyrtarët nga të dy vendet.

“Sot zhvillohet një operacion për shkëmbin e të burgosurve.  Ne do të dërgojmë në Kiev 108 gra. Nga të burgosurit e regjimit ukrainas sjellim në shtëpi 80 marinarë civilë të mbajtur peng, përveç 30 ushtarakëve të Republikës së Donetsk e Luhansk dhe rajoneve të tjera të Federatës Ruse që fitojnë lirinë”, tha ai.

Shkëmbimi më i rëndësishëm i të burgosurve mes Ukrainës dhe Rusisë u arrit në fund të shtatorit, përpjekje që ktheu në atdhe dhjetëra ushtarë që u përkisnin të dyja ushtrive të luftës.

/abcnews.al

 

 

Lexo me shume