“Shtëpi e ëmbla shtëpi”, fanella e Maradonës në finalen e Kupës së Botës kthehet në Argjentinë

36 vite pasi Diego Maradona ndihmoi Argjentinën të mundte Gjermaninë për të ngritur Kupën e botës në Mexico City, fanella që ai vesh në lojë është kthyer në atdheun e tij. Lothar Matthaeus i gjermanisë, i cili ndërroi bluzat me Maradonën, ia dhuroi fanellën ambasadës së Argjentinës në Madrid në gusht dhe iu dorëzua federatës së futbollit argjentinas të mërkurën, nga Marcelo Ordas.

“Dua të falenderoj, Marcelo, që na solle këtë fanellë. Një fanellë e rëndësishme për të gjithë futbollin argjentinas. Kjo fanellë na lejoi të përqafoheshim kur fituam titullin e madh”, tha presidenti i federatës, Claudio Tapia.

“Blera e kësaj do të thotë shumë për vendin dhe historinë tonë.”/ h.ll/abcnews.al

 

Lexo me shume