Shtëpia e Bardhë reagon për fjalimin e Putinit: Asgjë e re

Shtëpia e Bardhë ka reaguar për fjalimin vjetor të Vladimir Putin, i cili ndër të tjera përmendi Perëndimin dhe tha se Rusia ishte përpjekur të krijonte marrëdhënie miqësore me ta.

Zëdhënësja Karine Jean-Pierre reagoi ndaj komenteve të Putinit gjatë një konference për shtyp të mbajtur në bordin e Air Force One dhe tha se nuk kishte asgjë të re në fjalët e tij.

Putin tha të enjten se Moska ishte gati për bisedime për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë, por tha se Kievi nuk ishte i përgatitur të ulet në tryezën e bisedimeve.

“Nuk bëhet fjalë për ne, ne jemi gati për negociata. Por liderët në Kiev vendosën të mos vazhdojnë negociatat me Rusinë”, i tha Putin Klubit Diskutues Valdai në Moskë.

“Është shumë e lehtë për të zgjidhur këtë problem nëse Uashingtoni i jep një sinjal Kievit për të ndryshuar pozicionin e tij dhe për ta zgjidhur problemin në mënyrë paqësore”, tha Putin.

Nuk ka pasur bisedime paqeje midis të Kievit dhe Moskës që kur përpjekjet për një zgjidhje të negociuar morën fund në javët e para të konfliktit dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka përjashtuar në mënyrë eksplicite një marrëveshje të negociuar me Putin. /abcnews.al

Lexo me shume