Si po përpiqet familja mbretërore të “zëvendësojë” Harry-n dhe Andrew me anëtarët e tjerë?

Në javët e fundit, Britania e Madhe ka qenë në trazira të vazhdueshme politike. Shtypi është fokusuar pas kryeministrit të ri të vendit, Rishi Sunak, dhe familja mbretërore është lënë mënjanë. Pallati Buckingham planifikon të zëvendësojë Princin Harry dhe Andrew me anëtarë të tjerë të familjes.

Gjatë mungesës së mbretit Charles III, anëtarëve u caktohen detyra për çështjet shtetërore. Ndërsa Duka i Sussex dhe Duka i Jorkut ishin një pjesë jetike e ekipit kur mbretëresha ishte gjallë, gjërat tani kanë ndryshuar. Daily Mail raporton se Pallati po finalizon planet për t’i “zëvendësuar” ato.

Në fakt, thuhet se mbretëresha e ndjerë Elizabeth kishte pranuar që të vazhdonte procedurat. Brenda pak javësh në parlament do të dorëzohen propozimet se cilët do të jenë zëvendësuesit. Anëtarët që janë nominuar përfshijnë motrën e Charles, Princeshën Anne dhe vëllain e tij më të vogël, Eduard.

Anëtari i Dhomës së Lordëve Stephen Benn bëri pyetjen e mëposhtme për këtë çështje: “A nuk është koha që qeveria t’i drejtohet mbretit për të parë nëse mund të bëhet një ndryshim i arsyeshëm në këtë ligj?” Princi Harry dhe Meghan Markle u zhvendosën në SHBA pasi u larguan nga detyrat e tyre mbretërore.

Ndërsa Andrew është tërhequr nga jeta publike pasi emri i tij u implikua në rastin e pedofilit Jeffrey Epstein. /abcnews.al

Lexo me shume