Si të mbroni shëndetin tuaj mendor në muajt e vjeshtës

Në këtë jetë, jo gjithçka është për të gjithë dhe thjesht vjeshta nuk është stina jonë. Si mund t’i lëmë pas ditët e shkujdesura dhe të ngrohta të verës, ku shijonim diellin, detin dhe ekstroversionin, për t’u futur në një humor ku për gati gjashtë muaj do të na duhet të durojmë.

Por ne duhet ta durojmë edhe këtë dhe përpara se të zgjohen ndjenjat depresive dhe dëshpërimi, mbajuni fort sepse ne kemi disa mënyra themelore dhe të lehta që vërtet funksionojnë dhe do t’ju ndihmojnë të mbroni shëndetin tuaj mendor dhe disponimin tuaj, pavarësisht nga stina.

Suplementet e vitaminës D

Për ata prej jush, humori i të cilëve ndikohet dukshëm nga dielli, mund të ndihmojë shumë që të filloni të merrni disa suplemente të vitaminës D, të cilat rritin humorin e mirë. Në kombinim me një dietë të duhur, e cila do të përfshijë ushqime dhe pije komode sezonale, të paktën do të mund të keni një bazë të fortë fizike, për të forcuar edhe atë mendore. Veç kësaj, tani që e mendojmë, na është dashur një latte me erëza të nxehtë kungujsh, të kombinuara me shi.

Këngë me ritme bluz dhe xhaz

Mirë, tani te gjërat emocionale. Ashtu siç e kemi “romantizuar” verën, ndoshta ka ardhur koha të bëjmë të njëjtën gjë edhe me vjeshtën, qoftë edhe përkohësisht. Në fund të fundit, ne kemi disa muaj përpara, kështu që mbajeni fort. Këngët blues dhe xhaz , krijojnë atmosferën ideale për t’u çlodhur, për të heshtur mendimet dhe për të shijuar momentet, ndoshta me një gotë verë?

Koha për të organizuar udhëtime rrugore

Të ndihesh sikur dëshiron të ikësh nga jeta që jeton nuk është gjëja më e mirë, megjithatë tani në “kohët e vështira” dhe para se të na kap melankolia, është koha ideale për të shpërqendruar veten dhe për t’u larguar qoftë edhe për dy ose tre ditë në një destinacioni i afërt dhe na lini mendjen të pastër, të shijojmë ajër të pastër dhe të përgatitemi për një sezon të ri.

Festat e Halloween-it

Pak argëtim nuk ka lënduar kurrë askënd. Unë do t’ju rekomandoja të mos humbisni disa festa që tashmë janë organizuar në qendër të qytetit dhe kanë një temë Halloween. Sillni miqtë tuaj, patjetër do të gjeni edhe më shumë në këto festa dhe mendoni për kostumin e radhës që do të provoni. Pak pije, pak udhëtim dhe pak shtëpi për relaksim dhe humor komod dhe dimri do të kalojë, hapni, mbyllni sytë. Mirë, jo aq shpejt, por kur do të kemi përsëri verë, nuk do ta dimë kurrë./abcnews.al

Lexo me shume