Skandal në mundje, Chamizo i habit të gjithë: “Në Baku më ofruan 300.000 dollarë për të humbur”_6639fabc88f85.jpeg

Skandal në mundje, Chamizo i habit të gjithë: “Në Baku më ofruan 300.000 dollarë për të humbur”

Nuk qetësohet zhurma që shpërtheu rreth disfatës së pësuar nga Frank Chamizo në turneun evropian paraolimpik të mundjes së lirë të zhvilluar në Baku. Në kryeqytetin e Azerbajxhanit italo-kubani u mposht nga vendasi Turan Bayramov, pas një vendimi të diskutueshëm arbitral, që përmbysi rezultatin e fushës ku italiani kishte arritur të rrëmbente fitoren në sekondën e fundit. Pasi shpërtheu kundër arbitrave të ndeshjes, Chamizo foli për disa tentativa për ryshfet që iu bënë atij para ndeshjes.
“E dija se duhej të jepja dyfish, trefish në Azerbajxhan, sepse po luftoja në shtëpinë e tyre dhe ata kishin blerë gjithçka. Vetë arbitri ishte me azerbajxhanasit gjatë gjithë turneut. Unë ia dola, por më pas ndodhi diçka që të kujton boksin e shumë viteve më parë. Kështu që po, dua të them, ata erdhën tek unë duke më ofruar para, 300 mijë dollarë për të humbur. Nuk dua të them se kush, por ndodhi në mëngjesin e peshimit”, tregoi medalisti i bronztë olimpik në Rio de Zhaneiro 2016 për La Repubblica -. I dërgova në të sëmës sepse nuk përfaqësoj vetëm veten time, por edhe Italinë, federatën time, Fijlkam dhe ushtrinë. Nuk është e lehtë të thyesh integritetin tim.”
Atleti i lundur në Matanzas mbeti veçanërisht i goditur nga ajo që ndodhi në sportin që e çoi në majat e botës në të kaluarën. Aq sa e detyroi të rimendonte atë që ndodhi dhe çfarë mund të ndodhte në të ardhmen, veçanërisht në vigjilje të Turneut Botëror Para-Olimpik në Ankara (Turqi) ku do të duhet të përpiqet të arrijë një mision të vështirë që do ta çonte direkt në Paris.
DEKLARATA E BUJSHME
“Jam ende i shokuar. I trishtuar, i lënduar, plot turp për atë që ndodhi. Pesë arbitrat në tapet morën të njëjtin vendim, duke pranuar se kisha rrëzuar gjurin e djathtë të kundërshtarit tim në tapet, kështu që kisha fituar. Pas një takimi në të cilën kundërshtari im, të cilin unë e kam mundur gjithmonë, për pesë minuta nuk bëri gjë tjetër veçse iku. Më pas shpikën një challenge me kohë të skaduar, gjë që nuk mund të bëhet. Në këtë moment presidenti i tapetit vizionoi pamjet nga vetëm një kamerë e rishikimit të videos dhe vërtetoi se ajo lëvizje nuk ishte bërë, duke kundërshtuar pesë gjyqtarët e tjerë – nënvizoi Chamizo -.
“Jam aq i neveritur sa nuk më duket sikur po flas për sportin. Nëse kam frikë se e paguaj për këto deklarata në turneun e fundit kualifikues? Vij nga Kuba, nuk kam frikë nga asgjë. Tani jam në një vend të lirë, mund të them çfarë mendoj dhe çfarë dua. Askush nuk më ndalon”.

Burimi