Skenarët pas takimit të fshehtë Johnson-Sunak, ndërsa ish-kancelari kryeson garën e kryeministrit

Boris Johnson dhe Rishi Sunak kanë zhvilluar bisedime ndërsa po i afrohen afatit përfundimtar për nominimet për të zëvendësuar Liz Truss si kryeministre.

Dy burime i thanë BBC-së se takimi u zhvillua, por asnjëri nga kampet nuk ka bërë të ditur se çfarë kanë diskutuar.

Rishi Sunak vazhdon të ecë përpara në garë, duke mbledhur mbështetjen e 128 deputetëve nga të gjitha krahët e partisë së tij, përfshirë ish-aleatët e Johnson.

Johnson është në vendin e dytë me 53 mbështetës, sipas të dhënave të BBC-së.

Megjithatë, fushata e tij pretendon se ai ka mbështetjen e 100 deputetëve, numri i nevojshëm për të hyrë zyrtarisht në garë.

Mbështetësit e Sunak ngritën dyshime mbi këtë dhe i kërkuan ish-kryeministrit të tregonte prova.

Penny Mordaunt është e vetmja kandidate që ka deklaruar zyrtarisht se është në garë, por ajo mbetet prapa me mbështetjen e 23 deputetëve.

Laura Kuenssberg e BBC-së tha se Sunak dhe Johnson ishin takuar të shtunën në mbrëmje, por ajo nuk ishte e sigurt “nëse kishte të ngjarë të dilte ndonjë përfundim ose lajm nga takimi”.

Kandidatwt kanë kohë deri në orën 14:00 BST të së hënës për të marrë mbështetjen e mjaftueshme për të garuar, duke i kualifikuar për fazën tjetër të garës.

Nëse deputetët e partisë qëndrojnë pas vetëm një kandidati, mund të kemi një kryeministër të ri deri të hënën pasdite.

Por nëse jo, atëherë do të shkojë në një votim online të anëtarësimit të partisë Konservatore, me rezultatin që do të shpallet të premten.

Sondazhi sugjeron se Johnson, i cili është kthyer nga një pushim në Karaibe për të shqyrtuar opsionet e tij, do të ishte favorit për të fituar votën e anëtarëve.

Gjatë gjithë të shtunës, deputetët deklaruan publikisht mbështetjen për kandidatin e tyre të favorizuar.

Sunak mori mbështetje nga të gjitha krahët e partisë së tij, duke përfshirë të djathtën, dhe nga figura si ish-shefi i stafit të Johnson, Steve Barclay, ish-ministri i tij i Brexit Lord Frost dhe Kemi Badenoch, Sekretarja e Tregtisë Ndërkombëtare.

Zonja Badenoch, e cila pati një ndikim të madh në garën e fundit të lidershipit konservator, por këtë herë e ka përjashtuar veten, tha në The Times se zoti Sunak ishte “lideri serioz dhe i ndershëm që na nevojitet”.

Sunak, i cili ende nuk ka deklaruar zyrtarisht se po qëndron, ka gjithashtu mbështetjen e ish-kancelarit dhe sekretarit të shëndetësisë Sajid Javid, ministrit të Sigurisë Tom Tugendhat, ish-zëvendëskryeministrit Dominic Raab.

Duke treguar hetimin parlamentar me të cilin përballet zoti Johnson, zoti Raab i tha BBC-së: “Ne nuk mund të kthehemi prapa. Nuk mund të kemi një episod tjetër të Ditës së Groundhog, të telenovelës së Partygate”.

Ai tha se ishte shumë i sigurt se zoti Sunak do të qëndronte, duke shtuar: “Unë mendoj se çështja kritike këtu do të jetë ekonomia. Rishi kishte planin e duhur në verë dhe mendoj se është plani i duhur tani.”

Ish-kryeministri deri më tani ka fituar mbështetjen e gjashtë ministrave të kabinetit: Ben Wallace, Jacob Rees-Mogg, Simon Clarke, Chris Heaton-Harris, Alok Sharma dhe Anne-Marie Trevelyan.

Gjithashtu në mesin e mbështetësve të Boris Johnson është edhe ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel, e cila tha se ai mund të bashkojë ekipin dhe të udhëheqë Mbretërinë e Bashkuar drejt një të ardhmeje më të fortë dhe më të begatë.

Ndërkohë, Andrea Leadsom, ish-sekretare e biznesit, tha se zonja Mordaunt ishte kandidatja unifikuese; një ministre me përvojë dhe një “Brexiteer e fuqishme”.

Duke shkruar në Express të dielën, zonja Mordaunt paraqiti planin e saj për të “bashkuar partinë dhe vendin” dhe tha se konservatorët “e kishin lënë veten të shpërqendroheshin nga mosmarrëveshjet e brendshme”.

Ajo theksoi nevojën për të “funksionuar Brexit”, “përqendrim në potencialin e të gjithë qytetarëve” dhe “mbrojtjen e bashkimit dhe integritetin territorial të vendit”.

Deputeti konservator Bob Seely tha “Unë mendoj se i detyrohemi vendit një përgjegjësi kolektive për të kërkuar falje” dhe tha se ai beson se zonja Mordaunt ka shanset më të mira për të siguruar “unitet dhe udhëheqje” brenda partisë.

Përpjekja e mundshme e Johnson për t’u rikthyer në pushtet vjen vetëm shtatë javë pas largimit.

Pasardhësja e tij, Liz Truss, është kryeministrja me mandatin më të shkurtër të Mbretërisë së Bashkuar, duke u larguar pas 45 ditësh në pushtet.

Ajo u largua të enjten, pas një sërë kthesash poshtëruese të detyruara ndaj saj nga një reagim negativ ndaj politikave të saj tatimore në tregjet financiare.

/Abcnews.al/

Lexo me shume