Spanja forcon mbrojtjen, dërgon 14 avionë luftarakë në Bullgari dhe Rumani

Spanja thotë se do të dërgojë 14 avionë luftarakë në Bullgari dhe Rumani për të forcuar krahun lindor të NATO-s, ndërsa aleanca forcon kapacitetin e saj parandalues ​​pas pushtimit rus të Ukrainës.

Madridi do të dërgojë gjashtë avionë Eurofighter dhe 130 ushtarë në Bullgari midis mesit të nëntorit dhe fillimit të dhjetorit për të trajnuar forcat lokale, raportoi Agence France-Presse të shtunën në një deklaratë të ministrisë spanjolle të Mbrojtjes.

Më vonë do të dërgohen tetë avionë luftarakë F18M dhe 130 personel të forcave ajrore në Rumani midis dhjetorit dhe marsit 2023 si pjesë e strategjisë së NATO-s për “reagimin dhe parandalimin”, shtoi ministria.

Një radar vëzhgimi ajror me rreze të gjatë është vendosur gjithashtu në Rumani që nga 17 tetori dhe mund të qëndrojë deri në fund të qershorit 2023, thuhet në deklaratë.

Spanja gjithashtu do të rriste misionet e forcave ajrore të saj duke qenë pjesë e një “mburoje ajrore”.

Vendi ka dërguar tashmë 12 avionë luftarakë në anëtarët lindorë të NATO-s, Bullgarinë, Lituaninë dhe Estoninë që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt./Abcnews.al/ 

Lexo me shume