Studioi në universitetet më të mira të botës, kryeministrin e ri britanik nuk e mbajnë mend pedagogët

Kryeministri i ri i Britanisë, Rishi Sunak nuk u vu re nga profesorët e tij, por arriti të diplomohej në universitetet më të mira dhe të fitonte dashurinë e tij të jetës.

Rishi Sunak është kryeministri i parë me ngjyrë i Britanisë që trashëgoi një vend të shkatërruar pas politikave katastrofike ekonomike të paraardhësve të tij.

Por Rishi Sunak mund të ishte njeriu i duhur për këtë punë, pasi ishte diplomuar në Universitetin e Stanfordit për biznes dhe madje ishte një anëtar i programit Fullbright në Shkollën e Biznesit në Kaliforni.

Lideri konservator, i cili do të marrë detyrën nga Liz Truss, u diplomua në një nga shkollat më prestigjoze në botë dhe u martua me miliarderen Axata Murty.

Babai i saj, Narayana Murthy, është njeriu i gjashtë më i pasur i Indisë, i cili zotëron teknologjinë e biznesit Infosys. Çifti u martua në qytetin e saj të lindjes në Bangalore në vitin 2009 në një ceremoni spektakolare që zgjati dy ditë dhe ku morën pjesë mbi 1000 të ftuar.

Pedagogët e tij nuk e mbajnë mend

Sunak ka folur për ndikimin e madh që ka pasur Universiteti Stanford në jetën e tij akademike.

Megjithatë, sipas raportit të Daily Mail, Sunak dukej se kishte pak ndikim në institucionin historik me ish-pedagogët që pranuan se nuk kishin shumë gjëra për të thënë për studentin e tyre pasi mezi e mbajnë mend atë.

Një nga pedagogët tha se nuk ka kujtime nga ai, ndërsa një tjetër tha se nuk e mbante mend që Sunak ka qenë një nga 400 studentët në vitin që ka dhënë mësim.

Disa të tjerë gjithashtu konfirmuan se nuk e mbanin mend kryeministrin e ri, me shumë që thanë se nuk kishin kujtime të tjera përveç një kujtimi të mjegullt të një studenti shumë të zgjuar.

Sunak kishte një shok të ngushtë në universitet, të cilët vazhduan në karrierën në fusha të ndryshme. Sigurisht, “çmimi” i madh i Rishi Sunak ishte takimi me bashkëshorten e tij Axata.

Çifti u cilësua si “çifti i fuqishëm i kampusit”.

Një koleg Sunak tha se Rishi ishte një person shumë pozitiv që përballonte shumë mirë stresin e orëve të gjatë të mësimit. Një tjetër shtoi se çifti Risip-Axata e plotësonin njëri-tjetrin, ata janë padyshim një çift i zgjuar.

Sunak, djali i emigrantëve të gjeneratës së parë nga India në Mbretërinë e Bashkuar, do të bëhet kryeministri më i ri në historinë modern, vetëm 42 vjeç.

Pas përfundimit të studimeve, çifti u kthye në Britani. Sunak punoi për një fond mbrojtës në Londër përpara se të krijonte firmën e tij, Theleme Partners, në vitin 2010 me 700 milionë dollarë kapital fillestar.

/abcnews.al

 

Lexo me shume