Sulm në Bregun Perëndimor, forcat izraelite vrasin 6 militantë palestinezë

Pesë palestinezë janë vrarë në një sulm të madh izraelit kundër një grupi militant në Bregun Perëndimor të pushtuar. Një palestinez i gjashtë u qëllua për vdekje nga trupat izraelite të cilët u sulmuan me gurë në një protestë kundër bastisjes.

Operacioni në qytetin verior të Nablusit kishte në shënjestër grupin e Lion’s Den të formuar së fundmi. Grupi vrau një ushtar izraelit në fillim të këtij muaji.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) rrethuan Nablusin gjatë dy javëve të fundit mes një kërkimi intensiv për vrasësin e rreshterit 21-vjeçar të shtabit Ido Baruch. Sgt Baruch u qëllua për vdekje në një pritë pranë një vendbanimi izraelit rreth pesë milje (8 km) larg.

Konflikti midis Izraelit dhe palestinezëve në Bregun Perëndimor është intensifikuar gjatë javëve të fundit mes një operacioni të vazhdueshëm izraelit për të çrrënjosur militantët pas një vale sulmesh vdekjeprurëse kundër izraelitëve në fillim të këtij viti.

Nga ana palestineze, më shumë se 100, duke përfshirë militantë, sulmues dhe civilë, janë vrarë në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor që nga janari në mes të rritjes së dhunës, duke e bërë këtë vit një nga më vdekjeprurësit për palestinezët që nga viti 2015.

/abcnews.al

Lexo me shume