Sulmet e Putinit kanë forcuar edhe më shumë Ukrainën

Nga Dov S. Zakheim, The Hill

Pak më shumë se tre muaj pas zbarkimit të suksesshëm të Aleatëve në D-Day 1944, Gjermania naziste filloi të lëshonte raketa V-2 në Britani. Shumica dërrmuese kishte në shënjestër Londrën. Objektivi i Adolf Hitlerit ishte i drejtpërdrejtë.

Ishte e qartë se Gjermania po e humbiste luftën dhe raketat, kundër të cilave nuk kishte mbrojtje të drejtpërdrejtë, do të shërbenin ose si një plumb argjendi që do të ndryshonte disi rrjedhën e luftës ose si një armë hakmarrjeje për të terrorizuar popullin britanik.

Të ashtuquajturat “bomba me zhurmë” ishin të frikshme, por ato nuk e ndaluan përparimin e aleatëve. Ata as nuk e minuan moralin e britanikëve.

Siç u shpreh Winston Churchill në një fjalim në Parlament, kur, pas dy muajsh heshtjeje zyrtare, ai fillimisht pranoi publikisht sulmet V-2, “Përdorimi i kësaj arme është një përpjekje tjetër e armikut për të ulur moralin e popullatës sonë civile. Jam i sigurt se Parlamenti, shtypi dhe publiku do të refuzojnë të marrin atë drejtim.”

E njëjta gjë mund të thuhet për sulmet me raketa pa dallim të Vladimir Putinit ndaj Kievit dhe qendrave të tjera të popullsisë ukrainase, si dhe objekteve të infrastrukturës.

Sulmet janë një shprehje e hakmarrjes së tij për shpërthimin në urën e Kerçit që lidh gadishullin e Krimesë me Rusinë, të cilën Putin e ka konsideruar si foshnjën e tij. Për më tepër, si bombat V-2, sulmet me raketa synojnë të minojnë moralin e ukrainasve dhe në këtë mënyrë, të ndryshojë disi rrjedhën e luftës, raporton abcnews.al.

Sulmet e Putinit me raketa nuk kanë gjasa të ndalojnë përparimin e Ukrainës më shumë se sa ndikimi i papërfillshëm që V-2 patën në përparimin e aleatëve në vitet 1944-1945.

Ukraina ka vuajtur nga sulmet ndaj banesave civile, spitaleve dhe ndërtesave publike gjatë gjithë rrjedhës së luftës.

Ashtu si me fjalimin e Churchill-it për reagimin e britanikëve ndaj sulmeve me raketa, sulmet ruse kanë forcuar rezistencën ukrainase dhe nuk kanë pasur asnjë ndikim në moralin e popullit.

Ajo që mund të ndikojë në përparimin e Ukrainës do të ishte një ngadalësim i ndihmës ushtarake amerikane dhe aleate. Grupi i Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës prej rreth 50 vendesh u zotua këtë javë të dërgojë më shumë armë – veçanërisht, sisteme të nevojshme urgjente të mbrojtjes ajrore.

Gjermania, e cila kohët e fundit kishte ngadalësuar dërgesat e armëve në Ukrainë, këtë javë dërgoi të parin nga katër sistemet e mbrojtjes ajrore IRIS-T SLM që i kishte premtuar Kievit.

Ajo ka premtuar tre të tjera nga këto sisteme. Në të vërtetë, nga ana tjetër, Uashingtoni po përshpejton dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër dhe të mesme veprimi NASAMS në Ukrainë, raporton abcnews.al.

Megjithatë, në të njëjtën kohë, si Berlini ashtu edhe administrata Biden duhet të rishqyrtojnë hezitimin e tyre për t’iu përgjigjur thirrjeve urgjente të Kievit për armë.

Tanket dhe sistemet e tjera të blinduara janë thelbësore për ruajtjen e vrullit të sukseseve operacionale dhe taktike të Ukrainës kundër forcave ruse, të cilat po vuajnë gjithnjë e më shumë nga pengesat logjistike për shkak të mungesësh së municioneve, si dhe nga udhëheqja e dobët ushtarake dhe morali i ulët i trupave.

Gjermania ka rënë dakord të dërgojë  në disa vende aleatë të NATO-s, më së fundmi Republikën Çeke, tanke Leopard 2 dhe automjete të blinduara për të kompensuar dërgesat në Ukrainë.

Por qeveria e Olaf Scholz nuk ka dërguar asnjë nga tanket e saj në Ukrainë, dhe ka ardhur koha që ta bëjë.

Ashtu siç duhet të veprojë edhe Uashingtoni.

Administrata Biden në përgjithësi ka bërë lëvizjet e duhura në lidhje me Ukrainën, duke filluar me vendimin e saj për të marrë informacione të inteligjencës për një pushtim të afërt rus që kundërshtoi përpjekjet e Kremlinit për një fushatë dezinformimi.

Megjithatë, në çështjen e furnizimit të Kievit me armë gjithnjë e më të fuqishme, Shtëpia e Bardhë ka ka qenë e ngadaltë – përpara se të merrte përfundimisht vendimin e duhur për të përmbushur nevojat e Kievit.

Me ardhjen e dimrit dhe operacionet që ka të ngjarë të jenë shumë më të vështira, administrata nuk duhet të hezitojë të shtyjë aleatët si gjermanët për të dërguar armë të rënda në Ukrainë, dhe të përshpejtojë përpjekjet e veta dhe të bëjë të njëjtën gjë, në mënyrë që, pavarësisht përpjekjeve të dëshpëruara të Kremlinit për të terrorizuar popullin ukrainas, përparimi i vazhdueshëm i ushtrisë së tyre nuk do të ngadalësohet.

/abcnews.al

Lexo me shume